„ZAWICHOJSKIE STROFY – słowem malowane”


czyli coś dla wrażliwych – pozostających pod urokiem miejsca, z którego pochodzą …,

poczytajcie …

                Ruszamy z działaniem „ZAWICHOJSKIE STROFY – słowem malowane”. To działanie finansowane z projektu grantowego realizowanego w ramach poddziałania „wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego programem PROW na lata 2014-2020. Operatorem projektu jest Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej. Jego realizatorem będą: stowarzyszenie „Spełnić marzenia” z siedziba w Zawichoście oraz partner instytucji pozarządowej – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście.

                Zadanie mające przede wszystkim wspierać działalność twórców – amatorów z dziedzin artystycznych (poezji oraz rękodzieła) wpisuje się również w działania promujące walory Gminy Zawichost. W oparciu o utwory pisane piórem lokalnego poety – Jerzego Banajskiego, który od lat w zaciszu własnego domu poświęca własną pasję terenom naszej gminy, stworzymy pierwszy wydany lokalnie tomik poezji oznaczony numerem ISBN. Około 20 wybranych z twórczości autora wierszy, stworzy cykl poświęcony naszej małej ojczyźnie – jej nadwiślańskiemu położeniu, tradycji, pięknu przyrody. Pozycja wydana zostanie w nakładzie 750 sztuk.

                Swoje miejsce w zaplanowanych działaniach znajdzie również grupa bibułkarska. Twórczynie w wieku 50+ od kilku już lat spotykają się w zaciszu zawichojskiego „Lamusa”. Tworzą to, co sprawia im radość. Kolorowy wystrój izby w postaci bibułowych kwiatów, wianuszków, świątecznej – obrzędowej plastyki ludowej, które cieszą oko gości MGOK w Zawichoście – to właśnie ich praca. Tym razem zmierzą się z nową dla nich techniką plastyczną, jaka jest batik – malarstwo na tkaninie z użyciem gorącego wosku i barwników. Tematem prac, które stworzą zestaw wystawowy towarzyszący majowej promocji w/w wydawnictwa będzie właśnie poezja Jerzego Banajskiego.

                Działania rozpoczynamy końcem stycznia bieżącego roku. Wartość dotacji otrzymanej na wspomniane zadanie wynosi 6 700 złotych.

                Zapraszamy do śledzenia informacji o poszczególnych etapach realizacji naszego pomysłu.

tekst: P. Sus-Lutyńska (MGOK)

foto z uroczystego otwarcia Parku Etnograficznego „Pod Kogutem” w Dąbiu 10.09.2016r. (fot. M. Czajkowska)

oraz wizyty gości z ambasady Szwajcarii w „Lamusie” 08.12.2016r. (fot. B. Nierubiec)

pochodzą z archiwum MGOK Zawichost

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x