Wianki – Zawichojska Noc Tradycji

Wianki – Zawichojska Noc Tradycji – impreza nawiązująca do obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca, gdzie dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza, odbyła się 22 czerwca 2024 r. w Zawichoście.

Kulturalna część wydarzenia rozpoczęła się od rejestracji wianków do konkursu na Najpiękniejszy Wianek Świętojański.

Kolejną częścią wydarzenia był koncert Zespołu Orkiestry Dętej z Markowej, która umiliła wszystkim ten popołudniowy czas. Jej występ nawiązywał do wydarzenia towarzyszącego Wiankom – 115 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście.

Następnie na scenie zaprezentował się znany chyba wszystkim duet Paula & Tomek, który często gości na imprezach kulturalnych w naszym mieście oraz gminie.

Kolejni na scenie, zaprezentowali się podopieczni sekcji wokalnej oraz tanecznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście pod czujnym okiem instruktorów Sylwii Szymańskiej-Broś oraz Grzegorza Mączki.

Równo o godzinie 18.30 miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu na Najpiękniejszy Wianek Świętojański. Do konkursu zgłoszono 6 prac.

Komisja konkursowa w składzie: Agata Osika-Kucharska – instruktor plastyk MGOK, Barbara Simm oraz Renata Daca – uczestniczki artystycznych zajęć rękodzielniczych, podczas oceny prac wzięły pod uwagę następujące kryteria: estetykę wykonania pracy, oryginalność pomysłu, nawiązanie do tradycji oraz dobór materiałów. Prace – zgodnie z tradycją Nocy Świętojańskiej musiałyby być wykonane ze świeżego materiału roślinnego (kwiaty, gałązki, liście, zioła).

Komisja wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce – Marta Wawrzczak,
II miejsce – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Linów,
III miejsce – Karolina Nogacka.

Wyróżnienia powędrowały do Joanny Młodożeńcy oraz Agnieszki Bartoszek.

Bardzo ciekawą częścią wydarzenia był XIII już wyścig Wianków w Zawichoście – prawdopodobnie jedyne wydarzenie w Polsce, na którym można zobaczyć wyścigi wianków. Przystąpiło do niego 31 prac. Zwyciężył wianek wykonany przez Bartłomieja Lasotę. Ponadto spośród uczestników zostało rozlosowanych 5 nagród rzeczowych. Nagrody podczas XIII wyścigu WIANKÓW w Zawichoście zostały ufundowane przez Miasto i Gminę Zawichost, które reprezentowała Katarzyna Kondziołka Burmistrz Zawichostu.

O godzinie 19.00 na scenie odbył się koncert zespołu SHANTEL, który zaprezentował utwory Disco Polo oraz Euro Dance. Do późnej nocy na Rynku Małym w Zawichoście publiczność bawiła się z zespołem Brutta.

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 4 LUTEGO 1994 R. O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE.