81. rocznica likwidacji getta w Zawichoście

W dniu 27 października 2023 r,. przy pomniku na cmentarzu żydowskim w Zawichoście, Katarzyna Kondziołka Burmistrz Zawichostu wraz z Patrycją Sus Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, złożyły kwiaty i zapaliły znicze upamiętniając tragiczne wydarzenia z 29 października 1942 roku. Tego dnia, 81 lat temu, o świcie ulice Prosperowa wypełniły się ludnością żydowską. 5000 kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w zawichojskim getcie, niemieccy żołnierze pędzili pieszo do stacji kolejowej w Dwikozach, skąd w bydlęcych wagonach zostali przewiezieni do obozu zagłady w Bełżcu.

W tym szczególnym dniu pamiętamy o żydowskich sąsiadach, którzy przed wybuchem II wojny światowej, stanowili blisko połowę mieszkańców naszego miasta.

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 4 LUTEGO 1994 R. O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x