Andrzejkowe wróżby w zawichojskim „Lamusie”

Z uwagi na święta, wynikające z polskiego kalendarza obrzędowego, „Lamus” kilka razy do roku zmienia swój wystrój. W okolicach świąt wielkanocnych przestrzeń galerii wypełniają kolorowe palmy, które przynoszą uczestnicy konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Grudzień mobilizuje nas do aranżacji bożonarodzeniowych.

Końcem listopada br. za sprawą członkiń stowarzyszenia Akademia Kobiet Twórczych AKT, aktywnie działających na terenie powiatu sandomierskiego, zawichojska izba regionalna stała się tłem do wieczoru magii. Zgodnie z tradycją, zgromadzeni w wigilię świętego Andrzeja goście, mogli skorzystać z proponowanych przez organizatorki wróżb. Dużym powodzeniem cieszyły się kąciki z akcesoriami do lania wosku, obierania jabłek, siania lnu, czy też cięcia słomek rzucanych potem do misy z wodą. Co bardziej cierpliwe panny, poddać się mogły seansowi wpatrywania się w płomień świecy, ustawionej na wprost lustra. Wszystko w celu rozpoznania twarzy przyszłego męża J. Tradycja mówi, iż w ten szczególny wieczór, wróżby -zwłaszcza te dotyczące miłości – mają moc sprawczą. Może właśnie dlatego nie szczędziły one ani czasu, ani cierpliwości oddając się w ręce wyroczni. Spotkanie w ramach projektu finansowanego przez LGD Ziemi Sandomierskiej „Z tradycją mi po drodze – wiem skąd pochodzę” poprowadziła znana sandomierska etnograf – Irena Godyń.

Zawichojski dom kultury był oficjalnym partnerem wspomnianego wyżej zadania.

 

Tekst:  P. Sus-Lutyńska

Fot. P. Sus-Lutyńska, K. Tomaszewska

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x