Dla każdego coś innego – FERIADA 2022

Kolejna edycja FERIADY już za nami. Tym razem, coroczną ofertę zimowych spotkań z poszukiwaczami przygód oraz spotkań w rówieśniczym gronie, poszerzyliśmy o cykliczne projekcje kinowe. To one stały się osią dwutygodniowych wydarzeń feryjnych. Do prezentacji posłużył nam nowo zakupiony sprzęt multimedialny, który od niedawna stanowi wyposażenie zawichojskiej strażnicy. Wykupiony na najbliższy rok PARASOL LICENCYJNY, daje szeroką możliwość wyboru tytułów bajek i filmów fabularnych, które wśród odbiorców cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem.

Tradycyjnie, w program FERIADY wpisują się warsztatowe zajęcia ogólnoplastyczne. Uczestnicy tej formy stworzyli duże kolorowe maski. Do wykonania ozdób użyli kartonowych pudeł, farb oraz brokatowych papierów. Ostatecznie powstała pokaźna kolekcja oryginalnych dziecięco-młodzieżowych wytworów, które wyeksponujemy podczas plastycznego przeglądu prac dziecięcych i młodzieżowych w sali wystawowej MGOK.

Było również tanecznie. O ruch zadbali przedstawiciele Lubelskiego Centrum Inicjatyw Tanecznych. Spotkanie poprowadził Grzegorz Mączka. Stowarzyszenie zaproponowało nam również kompleksowe warsztaty
w ramach AKADAEMI KREATYWNOŚCI. Zajęcia oparte o mix tematyczny poprowadziła Karolina Tomaszewska, która w podróż po świecie muzyki, mody, bajki, filmu i teatru zabrała uczestników pierwszego piątkowego popołudnia FERIADY 2022.

Nutę historyczną do cyklu tegorocznych propozycji wprowadził termin zimowych ferii. W trakcie wypoczynku, który przypadł w tym roku na drugą połowę stycznia, w naszym mieście organizowane były obchody 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Obok oficjalnych wydarzeń postanowiliśmy zorganizować tematyczny questing rodzinny TROPICIELE HISTORII, który poprowadził zainteresowanych lokalnymi śladami powstańców. Uczestnicy otrzymali medale – MISTRZÓW HISTORII.

Gościnnie, w trakcie dwutygodniowego programu pojawili się również pracownicy terenowej placówki KRUS
w Sandomierzu. Przygotowali spotkanie pełen niespodzianek, które zatytułowali „Bezpiecznie czuję się na wsi”. Uczestnicy gier, zabaw i konkursów wiele się nauczyli, poznali zasady życia poza miastem. Zadawali pytania, rozwiązywali zagadki, otrzymali nagrody niespodzianki.

Z zapartym tchem najmłodsi wysłuchali przedstawicieli stowarzyszenia „SZANSA”, którzy znani są w naszym środowisku z działalności eksploracyjnej. Poszukują zabytków, a przy tym odkrywają ślady historii ziemi zawichojskiej. MISJA SKARB – pod takim hasłem spotkali się oni z uczestnikami ferii, opowiadając o swoich działaniach, prezentując znaleziska oraz sprzęt, którego używają podczas działań.

Pod koniec stycznia odwiedzili nas również aktorzy Małych Form Teatralnych. Przedstawienie, które zaprezentowali poświęcili tematycznie roli książki oraz sposobom na pobudzanie wyobraźni dziecięcej. Grupa biorąca udział w spektaklu „Zima u Krasnala Troszczyka” z uśmiechem i radością podziękowała brawami krakowskim gościom.

FERIADĘ 2022 tradycyjnie podsumowaliśmy loterią. Nagroda losowana była pośród uczestników trzynastu wydarzeń, które nasza instytucja zaproponowała w ramach zimowego wypoczynku oraz w grupie osób, które mogły pochwalić się stuprocentową frekwencją związaną z udziałem w seansach kinowych. Obie niespodzianki trafiły w ręce Patrycji Stępień. Wspólnie z rodziną – w ramach karnetów, które otrzymała, weźmie bezpłatny udział w wybranej projekcji „Kina za Rogiem” w MGOK im. A. Patkowskiego w Ożarowie.

Dziękujemy Wszystkim za mile spędzony czas, dobra zabawę oraz moc niezapomnianych chwil. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy okazali się niezwykle pomocni w sprawach organizacyjnych.

Partnerami FERIADY 2022r. byli: Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA”, Lubelskie Centrum Inicjatyw Tanecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sandomierzu oraz Gmina Zawichost. Dziękujemy!

tekst i foto – archiwum MGOK