GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW

Uroczyste zakończenie żniw jest symbolem radości z dobrze wykonanej pracy rolnika, jego wysiłku włożonego w uprawę, a także wdzięczności za udane zbiory i prośbą o pomyślność w kolejnych latach.

Tegoroczne Święto Plonów w naszej gminie odbyło się w niedzielę 20. sierpnia, a zainaugurowała je uroczysta eucharystia dziękczynna, która odbyła się w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Zawichoście. Mszę odprawił proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny -ks. Piotr Szpyt oraz koncelebrował proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy- ks. Antoni Cząstka.

W czasie nabożeństwa zostały poświęcone wieńce przygotowane przez sześć zespołów z terenu gminy. W tym roku, tego trudnego i wymagającego zadania podjęli się przedstawiciele Dziurowa, Linowa, Czyżowa Szlacheckiego, Podszyna, Dąbia oraz Zawichostu.

Po uroczystej mszy, rolnicy, zaproszeni goście, samorządowcy oraz członkowie zespołów wieńcowych udali się na Stadion Miejski w Zawichoście, gdzie odbyła się plenerowa impreza rekreacyjno-kulturowa oparta na lokalnej tradycji związanej z położeniem gminy. Obchody tegorocznego Święta Plonów otworzył burmistrz Miasta i Gminy Zawichost – Andrzej Wzorek oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zawichost – Radosław Krakowiak.

Słowa uznania dla tutejszych rolników, sadowników i ogrodników wyrazili również przybyli goście:

Marek Kwitek– poseł na sejm VII kadencji
Andrzej Swajda– Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Tomasz Huk– Przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego
Marcin Piwnik- członek zarządu Powiatu Sandomierskiego
Paweł Niedźwiedź– sekretarz Powiatu Sandomierskiego
Waldemar Maruszczak– kierownik ARiMR w Sandomierzu
asp. szt. Piotr Gniaź– Komendant Komisariatu w Dwikozach

W tym roku rolników z naszej gminy dumnie reprezentowali: Dorota Mucha oraz Tadeusz Małecki.

Pani Dorota Mucha jest mieszkanką Czyżowa Plebańskiego. Wraz z mężem Leszkiem prowadzi od 30 lat gospodarstwo sadownicze, którego powierzchnia wynosi ok. 20 hektarów. Pani Dorota jest również nauczycielem nauczania zintegrowanego w Zespole Szkoły i Przedszkola w Czyżowie Szlacheckim. Wspólnie z mężem cieszą się dwójką dorosłych dzieci, córką Katarzyną oraz synem Michałem. Państwo Muchowie zajmują się głównie uprawą sadów jabłkowych i wiśniowych.

Pan Tadeusz Małecki mieszka w Zawichoście na ulicy Górki. Razem z żoną Teresą, od 25 lat zajmują się uprawą zbóż i warzyw. Na ponad 13- hektarowym areale uprawiają: pszenicę, jabłka, ziemniaki oraz kapustę. Pan Tadeusz wraz z żoną wychowują dwie córki: Katarzynę i Dominikę, które są studentkami.

Starostowie dożynek przekazali chleb, który symbolizuje ciężką pracę rolników, na ręce gospodarza gminy -burmistrza Andrzeja Wzorka. Następnie pieczywem podzielili się wszyscy uczestnicy dożynek, „aby w domach mieszkańców naszej gminy nigdy chleba nie zabrakło, a także by każdego dnia pamiętać o jedności i wzajemnym poszanowaniu”.
Jednym z najważniejszych punktów każdych dożynek jest przegląd wieńców oraz ich ośpiewanie. W tym roku w konkursie wzięło udział 6 grup wieńcowych.

Jako pierwsi prezentacji dokonali mieszkańcy Czyżowa Szlacheckiego, gdzie tradycja wicia kultywowana jest od pokoleń. Koordynatorem procesu tworzenia tegorocznego wieńca była pani Małgorzata Mianowana– sołtys wsi. Pięknie udekorowany wieniec został ośpiewany.

Mieszkańcy Dąbia, po wieloletniej przerwie, postanowili powrócić do dawnych obyczajów dożynkowych. Ich wieniec powstał w Parku Etnograficznym „Pod Kogutem”. Dla mieszkanek Dąbia, przewodnikiem po trudnej sztuce wicia była pani Lucyna Młodożeńca. W części artystycznej Aleksandra Stępień emocjonalnie odczytała wiersz autorstwa mieszkańca wsi-Kamila Dudzińskiego pt. „Moje Dąbie”.

Wieniec z Dziurowa przygotowali wspólnie mieszkańcy wsi, szczególną rolę w procesie jego tworzenia odegrała pani Alicja Nizielska wspierana przez swoją rodzinę, a także radną Annę Kawecką oraz sołtysa Józefa Czubalę.

Nieprzerwanie od wielu lat wieniec dla Linowa przygotowuje pani Janina Bańcer przy wsparciu córek Kasi i Karoliny. Wieńce z Linowa niejednokrotnie reprezentowały gminę Zawichost na Dożynkach Powiatowych oraz powiat sandomierski na Dożynkach Wojewódzkich. Jak co roku wieniec ośpiewał zespół folklorystyczny „Linowianki” z MGOK.

Zwycięzcami konkursu na najpiękniejszy wieniec w gminie Zawichost w 2016 roku był zespół z Podszyna. Ich tegoroczna praca nie zawiodła oczekiwań publiczności i ponownie prezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny. Liderką prężnej reprezentacji tego zespołu była pani Dorota Grzesiak. Niezwykle urokliwy, minimalistyczny wieniec został ośpiewany przez Zespół Pieśni Tańca i Kabaretu „Zielona Dolina” z MGOK.

Autorami ostatniego wieńca byli członkowie zespołu śpiewaczego „Zawichost”, a koordynatorem i siłą napędową procesu tworzenia dożynkowego arcydzieła była pani Maria Skorupa- instruktor zespołów śpiewaczych w MGOK Zawichost. Prezentacji wieńca towarzyszyło oczywiście ośpiewanie.

Po przeglądzie wieńców nastąpiła część artystyczna imprezy, którą otworzył program folklorystyczny przygotowany przez zespoły śpiewacze MGOK: „Zawichost”, „Linowianki”, „Zielona Dolina” i „Mała Zielona Dolina”. Zespoły do występu przygotowali instruktorzy: Maria Skorupa oraz akompaniujący na akordeonie Sławomir Jagodziński.

Następnie scenę „przejęła” młodzież z zespołu ART OF NOTHING, który od kilku miesięcy działa w MGOK pod pieczą instruktora Pawła Lisa. W skład tej charyzmatycznej kapeli wchodzą:
• Perkusja: Wiktoria Nowakowska
• Gitara elektro-akustyczna: Weronika Papaj
• Gitara elektryczna: Kacper Siuś
• Gitara basowa-:Jakub Gagat
• Wokal:Gabriela Majewska

W tym roku trudna decyzja wyboru najpiękniejszego wieńca, i co za tym idzie reprezentanta na Dożynkach Powiatowych w Dwikozach, została oddana w ręce samych autorów. Delegaci grup przyznawali punkty od 1 do 6 dla każdej pracy. Po pierwszej turze głosowania wyłonili się dwaj liderzy, którzy uzyskali taką samą liczbę punktów, konieczna była dogrywka, do której stanęli przedstawiciele Czyżowa Szlacheckiego i Dąbia.

W drugim etapie konkursu zespoły wieńcowe miały do przydzielenie 1 i 2 punkty. Aby wynik ex aequo się nie powtórzył swój głos oddała również dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście- Patrycja Sus-Lutyńska. Po zliczeniu punktów miano twórców najpiękniejszego wieńca dożynkowego otrzymał zespół z Czyżowa Szlacheckiego.

Przedstawiciele wszystkich zespołów wieńcowych otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Gminę Zawichost oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyli przedstawiciele lokalnego samorządu: Pan Andrzej Wzorek – burmistrz Miasta i Gminy Zawichost oraz Pan Radosław Krakowiak – przewodniczący Rady Miejskiej Zawichost.

Po emocjach związanych z konkursem i trzymającym w napięciu werdykcie przyszedł czas na dobrą zabawę, którą zapewnił koncert zespołu HIT BOYZ oraz taniec pod gwiazdami z zespołem SZAROTKA.

Dożynki to forma podziękowania wszystkim rolnikom za ich niezłomny trud, bo to właśnie dzięki ich zaangażowaniu, determinacji i pracowitości wieś staje się bardziej nowoczesna oraz – co szczególnie ważne – nie zatraca ducha tradycji, a potwierdzeniem tego było chociażby tegoroczne Święto Plonów.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce tegorocznych gospodarzy: Pani Doroty Muchy i Pana Tadeusza Małeckiego, którzy mocno zaangażowali się w pełnienie zaszczytnych funkcji i włożyli dużo wysiłku w organizację tego wydarzenia.

Mimo trudnych warunków pogodowych poszczególne punkty świątecznego popołudnia udało się zrealizować zgodnie z zamierzonym planem. Słowa uznania i wdzięczności za pomoc w realizacji przedsięwzięcia plenerowego kierujemy do:

• Zarządu Klubu Sportowego w Zawichoście
• firmy Leśniewski Sound System w Łoniowie
• Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy Przedmedycznej z Ostrowca Św.
• Komisariatu Policji w Dwikozach
• Agencji Ochrony Osób i Mienia CERBER w Opatowie
• Pracowników ZGKiM w Zawichoście
• Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Zawichost

w imieniu organizatorów
tekst – Karolina Tomaszewska
foto – Marcel Rosiński, Katarzyna Marek

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x