IV FORUM KOBIET AKTYWNYCH

IV Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Sandomierskiej
„Turystyka wiejska „lokomotywą” rozwoju obszarów wiejskich”

DSC_0286

„Turystyka wiejska „lokomotywą” rozwoju obszarów wiejskich”- pod takim hasłem 9 marca br. odbyło się IV już Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Sandomierskiej, które miało miejsce w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście. Organizatorami spotkania byli: Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze” oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście. Ideą organizacji kolejnego Forum była chęć upowszechniania rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej oraz promocja wsi, jako atrakcyjnego miejsca wypoczynku. Organizatorzy chcieli zachęcić i zainspirować współczesne kobiety do podejmowania nowych działań z zakresu turystyki wiejskiej, rozwijania swoich umiejętności i poszerzania horyzontów.

DSC_0247
019

Utrzymane w świątecznej atmosferze Dnia Kobiet spotkanie było okazją do wzajemnego poznania, wymiany doświadczeń i wspólnego świętowania. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 kobiet z całego powiatu sandomierskiego. Wśród przybyłych gości znalazły się przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, samorządów gminnych oraz różnych organizacji kobiecych.

DSC_0240

DSC_0237

035
Podczas Forum odbyły się wykłady związane z tematyką turystyki wiejskiej, agroturystyki oraz gospodarstw edukacyjnych. Spotkanie uświetnił koncert grup śpiewaczych Zawichost, Linowiacy, Zespołu Pieśni Tańca i Kabaretu Zielona Dolina oraz występy taneczne grup Love Dance i MOW SKŁAD, działających w M-GOK w Zawichoście. Spotkaniu towarzyszyły: wystawa i kiermasz rękodzieła artystycznego, stoiska informacyjno-promocyjne lokalnych instytucji oraz firm, jak również słodki poczęstunek. Uroczystego otwarcia Forum i przywitania zaproszonych gości dokonały organizatorki: Pani Patrycja Sus-Lutyńska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście oraz Pani Edyta Juda – specjalista ds. Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Sandomierzu.

031

Głos zabrali również obecni na spotkaniu Panowie: Pan Adam Bodura – Z-ca Dyrektora ŚODR Oddział w Sandomierzu, Pan Tomasz Huk – przewodniczący Rady Powiatu i Dyrektor Banku Spółdzielczego Oddział w Zawichoście oraz Pan Józef Paćkowski – Sekretarz Miasta i Gminy Zawichost, którzy złożyl wszystkim paniom serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet.

033

DSC_0227
Pierwszym punktem programu był krótki koncert pt. „Cóż bez miłości wart jest świat…” w wykonaniu grup śpiewaczych ZAWICHOST, LINOWIACY oraz Zespołu Pieśni Tańca i Kabaretu ZIELONA DOLINA działających w MGOK w Zawichoście. Zespoły pod przewodnictwem Pani Marii Skorupy i przy akompaniamencie na akordeonie Pana Sławomira Jagodzińskiego przygotowały kilka znanych utworów, m.in. „Cóż bez miłości wart jest świat”, „Ożeń się” i „Święto Kobiet”, które spotkały się z ogromnym entuzjazmem publiczności.

DSC_0236

DSC_0226

Następnie Pani Alicja Stępień – Prezes Stowarzyszenia „Sandomierski Szlak Jabłkowy”, zaprezentowała rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki na Sandomierszczyźnie, inspirowany przykładami z „Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego”. Kolejną prelekcję pt. „Współpraca z gospodarstwami agroturystycznymi – dobre praktyki na przykładzie działalności Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „BAŁT”, wygłosiła gościnnie Pani Katarzyna Borowska – Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „BAŁT”.

DSC_0241

DSC_0253

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na drugą część spotkania, którą na wstępie uświetniła prezentacja grup tanecznych LOVE DANCE oraz MOW SKŁAD działających w MGOK w Zawichoście, przygotowana pod okiem instruktora – Pani Małgorzaty Czajkowskiej.

DSC_0310

DSC_0317

DSC_0325

DSC_0331

W następnej kolejności Pani Anna Michalska ze ŚODR w Modliszewicach zaprezentowała nowe kierunki rozwoju agroturystyki – czyli zagrody edukacyjne. Ostatnim, niemniej jednak równie interesującym punktem programu był wykład dotyczący szlaku kulinarnego „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”, jako produktu turystycznego regionu Gór Świętokrzyskich, wygłoszony przez Panią Teresę Wąsik – kierownika Działu Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki ze ŚODR w Modliszewicach. Na koniec Pani Izabela Niedobit – koordynator ds. SIR ze ŚODR Oddział w Sandomierzu, przedstawiła krótką informację dotyczącą idei i funkcjonowania Sieci Na Rzecz Innowacji w Rolnictwie. Na Forum nie zabrakło oczywiście chwili czasu na dyskusje, rozmowy, wymianę doświadczeń, łyk kawy i kęs smacznego ciasta.

DSC_0288

Spotkaniu towarzyszyła wystawa i kiermasz rękodzieła artystycznego, stoiska informacyjno-promocyjne lokalnych instytucji i firm oraz słodki poczęstunek. Swoje stoiska promocyjne prezentowały: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej, Sieć Na Rzecz Innowacji w Rolnictwie (SIR), Stowarzyszenie „Sandomierski Szlak Jabłkowy”, Salon Kosmetyczny Paradise z Bogorii, Salon Kosmetyczny Exclusive z Klimontowa oraz Gminne Koła Florystyczne, Artystyczne i Bibułkarskie z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście i Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy. Goście mogli uzyskać potrzebne informacje i porady, skorzystać z nieodpłatnych zabiegów i konsultacji kosmetycznych, otrzymać interesujące materiały, ulotki, jak również podziwiać i zakupić wyroby rękodzielnicze utalentowanych pań z gm. Koprzywnica. Sponsorami i darczyńcami tegorocznego Forum byli: Bank Spółdzielczy w Sandomierzu, „Piekarnia Zawichojska” MASPEK Pana Grzegorza Siwka, Sklep Lewiatan w Zawichoście – Orient Res Sp. z o.o. z Prezesem Panem Krzysztofem Strobel na czele oraz Cukiernia „Bałtowskie Wypieki” z Bałtowa. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie organizacyjne forum.

DSC_0327

tekst: Edyta Juda
Dział PWGDiA ŚODR w Modliszewicach
Oddział w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze”

foto: Patrycja Sus – Lutyńska
MGOK w Zawichoście

Izabela Niedobit
ŚODR w Modliszewicach

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x