CORAZ BLIŻEJ FINAŁU

              W styczniu 2014 roku rozpoczęliśmy realizacje projektu „Zawichojskie bajania”. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście został bowiem laureatem Programu „Równać Szanse 2103 – Regionalny Konkurs Grantowy” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności administrowaną przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

               Do projektu zgłosiło się 12 osób w wieku od 15 do 19 lat z terenu gminy Zawichost. Są to młodzi ludzie zainteresowani historią i tradycją naszego regionu. W lutym uczestnicy przeprowadzali wywiady z rdzennymi mieszkańcami gminy, pytając ich o stare podania ludowe, na podstawie których zaczęli następnie spisywać krótkie opowieści. W ten sposób powstało 16 legend. W marcu odbyły się warsztaty redakcyjne, które poprowadził dla nas Józef Myjak, etnograf, regionalista i redaktor. Opracowany materiał przeszedł korektę polonistyczną, a młodzież dodatkowo wykonała ilustracje oraz fotografie dotyczące spisanych legend. W kwietniu zaprosiliśmy do nas panią Ewę Gumułę, od lat prowadzącą teatr w Ośrodku Kultury w Ożarowie, która na podstawie kilku wybranych legend napisała wraz z młodzieżą scenariusz do spektaklu.

               Obecnie materiał przygotowany przez uczestników jest w trakcie druku, a w Ośrodku Kultury trwają warsztaty teatralne. Premierę spektaklu zaplanowaliśmy na 28 czerwca, dzień przed festynem „Zawichost w Kręgu Tradycji – Wianki 2014”, gdyż obie imprezy mocno wiążą się z tradycją naszej gminy. Po przedstawieniu odbędzie się promocja folderu „Zawichojskie bajania”, a następnie wystawa fotografii pana Krzysztofa Siusia „Zawichost dawniej i dziś”.

               Mamy nadzieję, że nasz projekt spowoduje, iż historia naszej gminy przetrwa kolejne stulecia, a młodzi ludzie zdobyte umiejętności wykorzystają w przyszłości.

               Już dziś zapraszamy wszystkich na spektakl oraz promocję folderu.

FOTORELACJA Z DZIAŁAŃ PROJEKTOWYCH (I-V 2014)

SPOTKANIA ORGANIZACYJNE

WYWIADY

WARSZTATY REDAKCYJNE

PRACA NAD MAPĄ

PRACA NAD ILUSTRACJAMI

WARSZTATY TEATRALNE

tekst  – Tomasz Figiel, Małgorzata Czajkowska

foto: Małgorzata Czajkowska, Patrycja Sus-Lutyńska, Tomasz Figiel

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów,
zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x