rozstrzygnięcie konkursu na TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ 2016
W piątek 18 marca 2016 roku w sali wystawowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie I edycji konkurs na TRADYCYJNĄ PALMĘ WIEKANOCNĄ 2016.
Na wystawę oraz wręczenie nagród przybyli uczestnicy konkursu, opiekunowie artystyczni, przedstawiciele instytucji edukacyjnych z terenu Gminy Zawichost, rodzice oraz dziadkowie najmłodszych wykonawców.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim wspomnieniem zwyczajów związanych z niezwykle barwnym świętem obchodzonym w kościołach na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy zwanym „Palmową”, „Kwietną”, a w niektórych regionach „Wierzbną Niedzielą”.
Celem, który przyświecał organizacji I edycji wspomnianego konkursu była chęć propagowania lokalnego folkloru, ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanych z okresem obchodów Wielkanocy, a także aktywizacja dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z tereny naszej gminy w kierunku kultywowania tradycji polskiej.
Podczas wieczornego spotkania z uczestnikami konkursu obecne były również przedstawicielki grupy bibułkarskiej, które tym razem występowały w roli jury konkursowego. Panie od pięciu lat spotykają się w naszym ośrodku tworząc prace z zakresu rękodzieła ludowego, głównie z wykorzystaniem bibuły. Są również twórczyniami corocznych palm wielkanocnych, które reprezentacja Gminy Zawichost zabiera ze sobą w celach promocyjnych na tradycyjne Śniadania Wielkanocne Gmin Powiatu Sandomierskiego, odbywające się w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Jury trzymając się reguł konkursowych związanych z tradycją zmierzyło się z niełatwym zadaniem wyboru najlepszej pracy w każdej z zaplanowanych na etapie organizacji kategorii. Łącznie do naszego ośrodka wpłynęło 16 prac konkursowych. W tym, do kategorii I (dzieci/młodzież) kwalifikowało się 9 palm, do II – 4, do III – 2. W kategorii dorosłych udział wzięła jedna uczestniczka.
Podczas oceny Jury wzięło pod uwagę potencjalne możliwości manualne wykonawców wynikające z przedziału wiekowego do jakiego zostali zakwalifikowani oraz fakt, czy praca została wykonana samodzielnie, czy z pomocą partnera wspierającego, na co również pozwalały reguły konkursowe. Niezwykle istotny na etapie oceny był również materiał, który wybrany został do stworzenia palmy. Zgodnie z tradycją stawialiśmy na prace przypominające smukłe pionowe bukiety, w których znalazły się gałązki wierzbowe obsypane baziami. W palmy wplecione mogły być również tzw. rośliny wiecznie zielone: gałązki tui, bukszpanu, borówek leśnych, świerku, a także cisu oraz zasuszona trzcina najczęściej montowana na czubku ludowego cudeńka. Panie z grupy bibułkarskiej zwracały uwagę również na dobór i kompozycję elementów zdobiących – wykonanych z bibuły, suszonych kłosów, czy świeżych kwiatów. Nie bez znaczenia okazał się wybór kolorystyki, który zgodny być powinien ze stylistyką ludową.
Stosując w/w kryteria oraz zasady ogólne dotyczące np. określonych w regulaminie wymiarów pracy Jury postanowiło przyznać:
w kategorii I dzieci/młodzież (6-9 lat)
I miejsce – Paulinie Sokołowskiej (partner wspierający – mama Magdalena Sokołowska)
II miejsce ex aequo – Wiktorii Burkowskiej (SP w ZSiP w Czyżowie Szl., opiekun artystyczny – Marzanna Kryształowska) oraz Amelii Lipiarz (SP w ZSiP w Czyżowie Szl., opiekun artystyczny – Marzanna Kryształowska)
III miejsce – Wiktorii Wronie (partner wspierający – mama Agnieszka Wrona, ŚW w Podszynie., opiekun artystyczny – Dorota Grzesiak)
Wyróżnienia – Marioli Pizior (partner wspierający – mama Magdalena Pizior) oraz Lenie Wójcik (partner wspierający – tato Robert Wójcik, SP w ZSiP w Czyżowie Szl., opiekun artystyczny – Marzanna Kryształowska)
Dyplomy za udział – Nikoli Otrębie (partner wspierający – mama Katarzyna Otręba, SP w ZSiP w Czyżowie Szl., opiekun artystyczny – Marzanna Kryształowska) oraz wychowankom Samorządowego Przedszkola w Linowie (opiekun artystyczny – Karolina Niska, SP w Linowie)
W kategorii II dzieci/młodzież (10-14 lat)
I miejsce ex aequo – Karolinie Góras (opiekun artystyczny – Monika Bartos, Gimnazjum w ZSO w Zawichoście) oraz Justynie Kawalec (opiekun artystyczny – Dorota Grzesiak, ŚW w Podszynie)
Dyplomy za udział – Katarzynie Płatek (opiekun artystyczny – Dorota Grzesiak, ŚW w Podszynie) oraz Oliwii Kaniewskiej (partner wspierający – mama Karolina Kaniewska, SP w ZSiP w Czyżowie Szl., opiekun artystyczny – Magdalena Fröhlich)
W kategorii III dzieci/młodzież (15-17 lat)
I miejsce – Annie Kryształowskiej (opiekun artystyczny – Monika Bartos, Gimnazjum w ZSO w Zawichoście)
II miejsce – Agacie Góras (opiekun artystyczny – Monika Bartos, Gimnazjum w ZSO w Zawichoście)
W kategorii I dorośli (od 18 lat)
I miejsce – Dorocie Grzesiak (ŚW w Podszynie)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Opiekunowie artystyczni oraz placówki edukacyjne kierujące podopiecznych na zorganizowany przez nasz dom kultury konkurs odebrali podziękowania.
Piątkowe podsumowanie, jak się okazało, stało się okazją do rozmów o tradycji, wspomnień, a także co ogromnie nas cieszy – wymiany doświadczeń międzypokoleniowych przy symbolicznym słodkim poczęstunku.
Wszystkim zaangażowanym gratulujemy i dziękujemy. Za rok zapraszamy do udziału w kolejnej edycji, a póki co zapraszamy chętnych do obejrzenia fotogalerii prac znajdującej się pod niniejszym artykułem. Polecamy jednak żywy kontakt z powstałymi w ramach konkursu perełkami plastyki obrzędowej – można zobaczyć je do końca marca w sali wystawowej naszego ośrodka. Zapraszamy!
FOTO-GALERIA PRAC ZGŁOSZONYCH DO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ
Paulina Sokołowska I miejsce w pierwszej kategorii dzieci-młodzież
Wiktoria Burkowska II miejsce w pierwszej kategorii dzieci-młodzież
Amelia Lipiarz II miejsce w pierwszej kategorii dzieci-młodzież
Wiktoria Wrona III miejsce w pierwszej kategorii dzieci-młodzież
Mariola Pizior wyróżnienie w pierwszej kategorii dzieci-młodzież
Izabela Góras II wyróżnienie w pierwszej kategorii dzieci-młodzież
Lena Wójcik wyróżnienie w pierwszej kategorii dzieci-młodzież
wychowankowie Przedszkola Samorządowego w Linowie udział w pierwszej kategorii dzieci-młodzież
Nikola Otręba udział w pierwszej kategorii dzieci-młodzież
Karolina Góras I miejsce w drugiej kategorii dzieci-młodzież
Justyna Kawalec I miejsce w drugiej kategorii dzieci-młodzież
Katarzyna Płatek udział w pierwszej kategorii dzieci-młodzież
Oliwia Kaniewska udział w drugiej kategorii dzieci-młodzież
Anna Kryształowska I miejsce w trzeciej kategorii dzieci-młodzież
Agata Góras II miejsce w trzeciej kategorii dzieci-młodzież
Dorota Grzesiak I miejsce w pierwszej kategorii dorośli
tekst – P. Sus- Lutyńska
foto: M. Czajkowska
Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.