I KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

„Śpiewając, ożywiamy pamięć naszych bohaterów. Śpiewając, opowiadamy historie o partyzanckich marszach i o żołnierzach biegnących do ataku przy wybuchach pocisków. Śpiewając dzielimy radości i smutki tych wszystkich, których łączyła i łączy Polska”.

Takie motto towarzyszyło wszystkim tym, którzy w poniedziałkowy wieczór, 11 listopada 2013 roku, skorzystali z zaproszenia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście i przyszli na I Koncert Pieśni Patriotycznej w wykonaniu zespołów ludowych
„Zawichost“ i „Linowiacy“, zorganizowany w ramach  obchodów 95. Rocznicy Święta Niepodległości. Grupom śpiewaczym towarzyszył akompaniament akordeonowy Sławomira Jagodzińskiego.

W opracowanym repertuarze pojawiły się pieśni patriotyczne m.in.: „Bogurodzica“, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, a także pieśni żołnierskie, legionowe m.in.: „Rozszumiały się wierzby płaczące“, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę“, „O mój rozmarynie“, „Serce w plecaku“, „Białe róże“, „Marsz Pierwszej Brygady“. Koncert dodatkowo wzbogacony został o krótkie komentarze dotyczące genezy prezentowanych utworów oraz tematyczne wiersze, odczytane przez członkinie w/w zespołów, w tle których rozbrzmiewały ballady Szopena.  Uroczystość zwieńczył apel poległych, podczas którego zapłonęły symboliczne świece, w blasku których zabrzmiały słowa podsumowujące rocznicowe spotkanie:„Te pieśni są dowodem polskiego trwania, budzą wspomnienia rodzinnego domu i echa dawnych lat. Są dowodem historii naszego narodu. Były zawsze i niech będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej, a dla naszych dzieci – współczesnych Polaków, niech będą  szansą na zakorzenienie we własnej kulturze i historii. Śpiewajmy i pokazujmy te pieśni następnym pokoleniom, gdyż, jak mówi sentencja:  

 „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

Serdecznie dziękuję grupom śpiewaczym „Zawichost” i „Linowiacy”, pracownikom MGOK, którzy zaangażowali się w organizację
I Koncertu Pieśni Patriotycznych, a w szczególności  Marii Skorupie, która zainicjowała, przygotowała oraz poprowadziła ten niezwykły wieczór. Szczególne podziękowania kieruję do mieszkańców miasta i gminy Zawichost za liczny udział w naszej uroczystości oraz spontaniczny śpiew, który dodatkowo wzbogacił niepowtarzalny klimat rocznicowego spotkania.

dyrektor MGOK w Zawichoście

Patrycja Sus – Lutyńska

UWAGA! więcej fotografii na Facebooku MGOK Zawichost

tekst: Patrycja Sus-Lutyńska

foto:  Małgorzata Czajkowska

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii
i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x