Marzanna spalona, zima wypędzona!

18.03.2017 r. w Parku Etnograficznym „ Pod Kogutem” w Dąbiu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu  na „Wiosenną Marzannę”, który był organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście, Fundację „Dla Pokoleń” oraz Park.

Gdy pierwsi goście zjawili się na uroczystym przywitaniu wiosny, rozdano im teksty piosenek i zrobiono małą próbę wokalną.

             Ku zaskoczeniu przybyłych, organizatorzy postanowili nie palić żadnej z marzann, gdyż uznali je za zbyt piękne. W zamian poproszono dzieci i dorosłych o przyozdobienie kukły, która została specjalnie ku temu stworzona. Po chwili efektownie przystrojona marzanna i cudowne świerkowe gaiki mieniły się różnorakimi kolorami.

 

 

Marzanna niesiona była na samym czele pochodu, a zaraz za nią szli dwaj grajkowie ubrani w ludowe stroje, którzy urozmaicali przemarsz po wiosce okolicznościowymi przygrywkami.

Gdy uczestnicy dotarli nad rzekę, wbito w ziemię marzannę, a następnie ją podpalono. Później wszyscy wrócili do Parku inną drogą, gdyż stary, słowiański  zwyczaj mówi, że żegnając zimę nie należy oglądać się za siebie, aby śnieg i mróz  już nie wróciły.

Następnie organizatorzy wręczyli nagrody i dyplomy uczestnikom konkursu:

·        Wiktor Szkiełka: I miejsce

·        Aleksandra Adamczyk, Sylwia Pięta, Dominika Stempień: I miejsce

·        Milena Młodożeńca: II miejsce

·        Maja Wójcik, Lena Wójcik, Emilia Wójcik: III miejsce

·        Martyna Młodożeńca: III miejsce

·        Damian Kaletka-wyróżnienie

·        Natalia Nowicka, Paulina Sokołowska: wyróżnienie

·        Aleksandra Chołody: wyróżnienie

·        Bartosz Woźniak-udział

·        Julia Dziadowicz-udział

·        Natalia Gwóźdź-udział

·        Michał Rębiś-udział

·        Piotr Nowak- udział

·        Kacper Zelik, Filip Zelik, Błażej Duda-udział

Niezwykle trudnego zadania oceny marzann i wyłonienia laureatów konkursu podjęła się komisja artystyczna: Małgorzata Czajkowska- nauczyciel placówek oświatowych w gminie Zawichost, Szymon Stępień- plastyk, wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście, a także dyrektor MGOK w Zawichoście – Patrycja Sus-Lutyńska.

Po rozdaniu nagród na dzieci i ich opiekunów czekało ognisko, przy którym wspólne pieczono kiełbaski, a także ciepła kawa i herbata. Mimo delikatnie siąpiącego deszczu, wszyscy byli bardzo weseli i z uśmiechami na twarzach wypędzili zimę z naszej gminy.

 

 

Tekst: Jakub Gagat

Foto: Marcel Rosiński

SEKCJA REDAKCYJNA MGOK

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x