MONODRAM „STARY ” W WYKONANIU JERZEGO KAŁDUSIA

W niedzielne popołudnie 23. sierpnia 2020 roku w Parku Etnograficznym „Pod Kogutem” w Dąbiu, po raz kolejny gościł Jerzy Kałduś z Teatru Jednego Aktora w Lublinie.

W monodramie „Stary”,wyreżyserowanego na podstawie opowiadania, pochodzącego z niedalekich Wrzaw, Juliana Kawalca pt.: „W słońcu”, aktor ponownie przeniósł nas w obraz polskiej wsi. Przedstawił dramat Starego, ale nie tylko. Dramat człowieka, który na skutek rozwoju urbanistyki, traci to, co jest dla niego najważniejsze – własny dom i ziemię.  Ukazał tragedię ludzi, którzy nie mogli pogodzić się z tym co nieuniknione, z odejściem starego i nadejściem nowego. Za wspaniałe, pełne refleksji wystąpienie, wywołujące łzę w oku niejednego z przybyłych, artyście podziękowali:  Katarzyna Kondziołka – burmistrz Zawichostu, Patrycja Sus-Lutyńska – dyrektor MGOK oraz gospodarze Małgorzata i Zbigniew Fronczkowie.

Wszyscy przybyli goście mogli, również obejrzeć wystawę rzeźby w drewnie autorstwa Zenona Bednarskiego. Autor, który od wielu już lat oddaje się pasji artystycznej pochodzi z Czyżowa Plebańskiego, obecnie związany jest z Ostrowcem Świętokrzyskim.

Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czyżowie Szlacheckim.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i miło spędzony czas wszystkim obecnym. Współorganizatorom, właścicielom dąbskiego parku, dziękujemy za otwartość i życzliwość, członkiniom KGW z Czyżowa Szlacheckiego za każdorazową chęć obecności podczas tegorocznych wydarzeń kulturalnych.

Tekst: Edyta Kędziora

Foto: Bożena Nierubiec