… o mieszkańcach z zawichojskiego Prosperowa

Prelekcje dla młodzieży z Zespołu Szkoły i Przedszkola oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w Zawichoście poświęcone tematowi Żydów zawichojskich odbyły się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście 12.12.2017 roku.

Historie poszczególnych postaci, których życiorysy opracowane zostały w ramach realizacji wystawy „ Był kiedyś Prosperów … Portrety Żydów Zawichojskich” przybliżyła młodzieży pani Kinga Kędziora – Palińska – antropolog i muzealnik, mieszkanka Zawichostu, która od kilku lat z powodzeniem prowadzi badania nad w/w tematem. O historii powstania Prosperowa, topografii miasta oraz pozostałościach architektury pożydowskiej widocznej w dzisiejszym Zawichoście opowiedział pan Mateusz Migal – archeolog, który kilkanaście lat temu wraz z żoną Aleksandrą (która zajęła się tłumaczeniem biografii na język angielski) zamieszkał w Zawichoście. Uczestników przywitała dyrektor MGOK w Zawichoście – pani Patrycja Sus-Lutyńska.

Każdy z uczestników 60-minutowego wtorkowego spotkania otrzymał okolicznościowy katalog, który wydany został specjalnie na uroczyste otwarcie ekspozycji. W trzech prelekcjach udział wzięli: klasa VII z nauczycielem języka polskiego – panią Bożeną Pakos, klasa I gimnazjalna z nauczycielem wychowania fizycznego  – panią Anną Libor oraz klasa II gimnazjalna z nauczycielem języka polskiego – panią Ewą Bochniak.

Dziękujemy dyrekcji ZSiP – Pani Annie Żak oraz ZSO w Zawichoście – Pani Agnieszce Gubernat – Gajek za pomoc w sprawnej organizacji prelekcji dla uczniów obu placówek edukacyjnych.

Spotkania zrealizowane zostały w ramach projektu „Był kiedyś Prosperów … Portrety Żydów Zawichojskich” ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przez grupę nieformalna „Pamiętamy …”

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Andrzej Wzorek Burmistrz Miasta i Gminy Zawichost. Partnerem projektu był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście.

Foto – Patrycja Sus-Lutyńska

Tekst – grupa nieformalna „Pamiętamy…”

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.