O TARZANIE – W ZAWICHOŚCIE

19 stycznia 2018 roku w sali widowiskowej Domu Kultury w Zawichoście odbyła się projekcja filmu „Tarzan – ułan z Zawichostu”. Fabularyzowana – dokumentalna produkcja zgromadziła w naszym ośrodku niespełna stu mieszkańców Miasta i Gminy Zawichost. Dobra frekwencja nie dziwi z uwagi na fakt, iż wspomnienia wachmistrza Tomasza Wójcika, które opatrzone koncertem zespołu „Forteca”, końcem 2017 roku premierowo zorganizowano w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, tym razem trafiły do Zawichostu – rodzinnego miasta żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, a później Armii Krajowej.
Jego nazwisko kojarzone jest z głośnym zamachem na generała 174. Dywizji Rezerwowej Wermachtu – Kurta Rénnera – przeprowadzonym w miejscowości Wojciechówka (teren administracyjny sąsiedniej Gminy Ożarów) w sierpniu 1943 roku. Akcja, która miała miejsce 75 lat temu odbiła się szerokim echem – z rąk partyzantów zginął wtedy najwyższy stopniem oficer niemiecki.
` Jakiś czas temu pojawiła się grupa ludzi, którzy postanowili ożywić historię „Tarzana” – bo taki pseudonim nosił pochodzący z Zawichostu – Tomasz Wójcik. Realizacja filmu oraz wszelkich wydarzeń promocyjnych to zasługa przedstawicieli Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci oraz Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię, których gościliśmy w naszym ośrodku w miniony piątek. W ramach spotkania głos zabrał również reżyser – Sławomir Mazur (dziennikarz TVP Kielce, który jest również reżyserem obrazów o Janie Piwniku Ponurym).
Za kolejnymi pokazami filmu podążają krewni wachmistrza Wójcika. Prócz przedstawicieli rodziny z Zawichostu – Anny, Grażyny oraz Henryka Wójcików, gościliśmy również bliskich – przybyłych z Warszawy Państwa Jakubowskich – Wiesławę i Krzysztofa, który również zabrał głos w czasie piątkowego spotkania.
Wszystkich, którzy mają ochotę zapoznać się z nowopowstałą – około 40-minutową produkcją „Tarzan – ułan z Zawichostu”, a nie dotarli na zorganizowany pokaz, zapraszamy do biura MGOK – do Państwa dyspozycji są jeszcze płyty z filmem – bezpłatne.

Scenariusz: Katarzyna Ślusarz oraz Kamil Stańczyk
Muzyka: FORTECA – Tarzan – ułan z Zawichostu (muz. Siano, MJ; sł. A. Czerwiec-Banek

Tekst – P. Sus-Lutyńska
Foto – K. Tomaszewska, K. Jakubowski

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.