Pamiętamy. 161 lat od zbrojnego narodowo-wyzwoleńczego zrywu.

Zawichojskie obchody upamiętnienia 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się w dniach 20-21 stycznia 2024 r. w Czyżowie Plebańskim i Zawichoście.

Sobotnia cześć uroczystości rozpoczęła się od złożenia kwiatów na grobie Jadwigi Prendowskiej, Jadwigi Świątkiewiczowej i Antoniego Szelągiewicza, na cmentarzu parafialnym w Czyżowie Plebańskim. Już po raz kolejny, wspólnie z organizatorami, cześć bohaterom oddali również goście z gminy Mirzec, którzy przybywają w nasze strony w ślad za ich dawną mieszkanką, Jadwigą Prendowską – łączniczką oddziałów Langiewicza. Zwieńczeniem pierwszej części wydarzenia była Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz uczestników Powstania Styczniowego, odprawiona przez ks. Stanisława Gawła w kościele pw. Wszystkich Świętych i św. Jana Nepomucena w Czyżowie Plebańskim.

Drugi, niedzielny, dzień obchodów rozpoczął się od złożenia kwiatów na grobie braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich na cmentarzu św. Leonarda w Zawichoście. Następnie, w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zawichoście, została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz uczestników Powstania Styczniowego przez ks. Piotra Szpyta.
Po nabożeństwie, delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze przy pamiątkowych tablicach poświęconych Powstańcom Styczniowym ziemi zawichojskiej – na placu kościoła parafialnego.

Na zakończenie zawichojskich obchodów 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, zaplanowano montaż słowno-muzyczny pt. „Dzwon wolności brzmi, przygotowany przez MGOK w Zawichoście. Na  scenie strażnicy OSP pokazali się aktorzy Zawichojskiego Teatru Miejskiego oraz Aleksandra Niedźwiadek – podopieczna sekcji wokalnej.

Organizatorem wydarzenia była Gmina Zawichost, współorganizatorami: 3 Sandomierski Batalion Radiotechniczny, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście oraz parafie – WNMP w Zawichoście i WSiŚJN w Czyżowie Plebańskim.

Foto: UMiG/R.Gradziński/MGOK

tekst: MGOK

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x