RODZINNE TRADYCJE ARTYSTYCZNE KWIATKOWSKICH

13. grudnia 2016 roku, o godz. 17.00, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście uroczyście otworzono wystawę pt. „Walery, Mieczysław i Leszek Kwiatkowscy. Połączyła ich twórczość i pasja do sztuki. Kowalstwo. Rzeźba. Architektura”. Wszyscy twórcy pochodzą z Zawichostu. Walery Kwiatkowski był kowalem – artystą, ojcem muzycznie utalentowanego Mieczysława Kwiatkowskiego. Synem ostatnio wymienionego jest Leszek Kwiatkowski. Uprawia on malarstwo olejne, akwarelowe, tworzy drzeworyty i linoryty oraz rzeźbę w drewnie, kamieniu i ceramice.

Wystawa została starannie i gruntownie przygotowana. Na ekspozycji pokazano akwarele – głównie pejzaże. Zawierają one widoki rodzinnego Zawichostu, Krakowa, Sandomierza, Tarnobrzega, w którym obecnie mieszka autor, a nawet Warszawy. Niektóre prace malowane są bardziej szczegółowo, z zagęszczonym detalem, większość jednak objęta jest szerokim rzutem pędzla i uogólniona formą. Do tych ostatnich należą znacznie lepsze realizacje Leszka Kwiatkowskiego. Taka jest m.in. zimowa droga z kościołem w dalszym planie, gdzie dobrze oddana zostałam przestrzenność, nastrój, światło, a nawet powietrze wypełniające zaaranżowaną malarsko przestrzeń pejzażu. Malarsko przedstawiony został fragment krakowskiego rynku z pomnikiem Mickiewicza. Dominuje tutaj szeroka plama, szkicowa kreska oraz większe uogólnienie kształtów. Kompozycje ożywia rytmika ustawionych w rzędzie postaci, dachów zabudowań, parasoli przeciwsłonecznych oraz sylwetka jadącego rowerzysty. Nie można pominąć również wizerunku drogi polnej z kałużami rozjeżdżonej koleinami w deszczowy dzień. Warto również zwrócić uwagę na bogatą materię malarską w partiach zieleni i przekonujący rysunek. Akwarele zawichojskiego plastyka – amatora cechuje wyszukana kolorystyka.


Na ekspozycji znalazła się również rzeźba Leszka Kwiatkowskiego, tym razem zestaw prac zrealizowanych w drewnie. Przeważają te wolnostojące – pełnowymiarowe, mają one masywna formę. Ich wyraz polega na utajonej energii i napięciu, które odczuwalne są w niektórych pracach, np. „Więzień z Oświęcimia”, „Poranna toaleta”, „Spragniony”. Są również figury na które patrząc zauważyć możemy akcenty linii dekoracyjnych, np. „Anioł”. W tej ostatniej widać wpływy rzeźby artysty plastyka – Gustawa Hadyny, z którym autor jest zaprzyjaźniony, który zresztą miał okazję zobaczyć zestaw ekspozycyjny Leszka Kwiatkowskiego prezentowany w MGOK w Zawichoście. Natomiast płaskorzeźba w desce „Chrystus na krzyżu” zawiera wpływy twórczości ludowej, o czym świadczy wyraz twarzy cierpiącego, a także olbrzymie dłonie Zbawiciela przybite do krzyża.


W sali wystawowej podziwiać możemy również mniejszego już formatu rzeźby ceramiczne, które wykonał Walery Kwiatkowski.
Nie zabrakło również kilku eksponatów rzeźbiarskiej twórczości wychowanków autora z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście, w którym pracuje Leszek Kwiatkowski. Na wystawie zademonstrowano także prace wykonane w technice kowalstwa artystycznego, które wyszły spod młota Walerego Kwiatkowskiego, podobnie jak fragment ogrodzenia żelaznego z ażurowym przedstawieniem dekoracyjnych elementów roślinnych z kielichem i hostią oraz wolnostojące wykute w metalu kwiaty.
Na stoliku w sali wystawowej umieszczono również stary akordeon firmy „Weltmaister”, na którym grywał muzyk – Mieczysław Kwiatkowski, społecznik, człowiek niezwykle zasłużony dla zawichojskiej edukacji muzycznej.
Otwarciu wystawy, której dokonała dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście – Patrycja Sus – Lutyńska towarzyszyło liczne grono gości. Był Tomasz Huk – przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, Andrzej Wzorek – burmistrz Miasta i Gminy Zawichost, Dariusz Obarski, a także Piotr Śliwiński – dyrektorzy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście. Nie zabrakło również radnych, dyrektorów lokalnych placówek edukacyjnych, a także gości z Sandomierza, Tarnobrzega, Ożarowa. Licznie przybyli mieszkańcy Zawichostu i okolic wśród których autor – Leszek Kwiatkowski ma wielu przyjaciół i znajomych. Honorowymi gośćmi były mama artysty – Zofia Kwiatkowska, a także żona – Marta. Wystawa plastyczna promująca lokalną twórczość czynna będzie do końca stycznia 2017 roku.

                                                                                                                                                                                tekst główny – T. Staszewski – krytyk sztuki
zakończenie – MGOK
foto – M. Czajkowska
Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x