Sentymentalna podróż w czasie do przedwojennej Kielecczyzny

wydanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Fundację Świętokrzyską Góry Historii oraz Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Autorami publikacji są dr hab. Tomisław Giergiel, Piotr Jamski, Wojciech Kalwat oraz Lidia Ujazdowska. Album zawiera ok. 280 fotografii pochodzących z okresu przedwojennego, które przedstawiają zabytkowe obiekty, zabudowy miast i wsi, a także życie codzienne ówczesnych  mieszkańców  naszych okolic.

W piątkowe popołudnie, w sali widowiskowej MGOK  zgromadzili się pasjonaci regionu,  którzy w ciepłej atmosferze stworzonej przez świece i kwiaty, mogli wysłuchać prelekcji jednego z autorów – dr. hab. Tomisława Giergiela, który nie szczędził słuchaczom fascynujących historii dotyczących genezy omawianych fotografii, procesu powstawania książki oraz nieznanych faktów z dziejów Zawichostu i Kielecczyzny.

W albumie „Świętokrzyskie widoki” autorzy poświęcili Zawichostowi, jako jedynej miejscowości, która nie jest miastem powiatowym, oddzielny rozdział. Wykładowi towarzyszył pokaz zdjęć pochodzących właśnie z tego wyjątkowego fragmentu.

Po części prelekcyjnej publiczność, w której wciąż drzemała ciekawość, zadawała autorowi wiele pytań dotyczących naszej małej ojczyzny.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zawichost, którego reprezentował sekretarz Józef Paćkowski.

Wszystkich zainteresowanych zakupem albumu zachęcamy do kontaktu z działem promocyjnym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Tekst: Maciej Kula, sekcja redakcyjna MGOK

Foto: Marian Sus

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.