Wspaniałą tradycją i ewenementem w skali województwa świętokrzyskiego, a także i kraju, jest organizowane od 13 lat, przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, w sobotę przed Niedzielą Palmową, Śniadanie Wielkanocne gmin powiatu sandomierskiego. Bierze w nim udział wiele znakomitych gości reprezentujących władze administracyjne, przedstawiciele różnych środowisk twórczych, a przede wszystkim liczne delegacje poszczególnych gmin.
Pomysłodawcą tej integracyjnej uroczystości była Zofia Czubowa, poprzednia dyrektor muzeum, która realizując swój pomysł zaangażowała do współpracy wszystkie gminy, władze miasta, powiatu i województwa oraz wiele osób współpracujących z muzeum. Obecne władze tej instytucji z powodzeniem kontynuują dzieło swojej poprzedniczki. Spotkania te mają swoistą oprawę dostosowaną do okresu wielkanocnego. Oczywiście wszystko jest głęboko zakorzenione w tradycji, zachowane są wszelkie symbole i charakterystyczne dla tego okresu zwyczaje. Przede wszystkim jest tradycyjny stół wielkanocny, suto zastawiony jadłem wiejskim, na którym króluje jajko – symbol życia i Wielkanocy. Jest tam tradycyjny barszcz wielkanocny oraz mięsiwo i wypieki. Wszystko zostaje poświęcone i wspólnie spożyte.
Wszystkie gminy przybywające na to spotkanie przywożą ze sobą kosze wielkanocne, które są prezentowane na wspólnej wystawie
i tutaj dopiero jest uczta dla oka i nie tylko. Pysznią się w nich wspaniałe lukrowane baby, zajączki, kurczaczki, pisanki, cudownie łechcą podniebienie swoim widokiem soczyste, pieczone schaby, kiełbasy, pieczenie, a wszystko to cudnie przystrojone baziami, barwinkiem, wykrochmalonymi serwetkami wśród bukietów palm i pierwocin budzącego się na wiosnę życia.
Zdobywca I miejsca – tradycyjny kosz wielkanocny gminy Zawichost – przygotowany przez MGOK
W tym roku organizatorzy postanowili przywiezione kosze wielkanocne poddać ocenie konkursowej. Zwrócono szczególną uwagę na zgodność z tradycją samej zawartości kosza, jak też i jego elementów dekoracyjnych. I tutaj najwyżej oceniony został kosz wielkanocny z gminy Zawichost. Była to tradycyjna opołka wykonana z surowej, nie korowanej nadwiślańskiej wikliny, wyłożona surowym, lnianym płótnem, które częściowo okrywała ręcznie wykonana, biała, wykrochmalona serweta. Kosz nasz zawierał wszystko, co zawierać powinien ( cytat oceny jury): a mianowicie: wiejską kiełbasę, boczek, razowy chleb, ćwikłę z chrzanem, osełkę masła, ser – wszystko to przyozdobione zostało barwinkiem, i ręcznie wykonanymi kwiatami z bibuły.
Również delegacja z Zawichostu była bardzo barwna i kolorowa, przypominała procesję z palmami, jaką dawniej spotkać mogliśmy
na wsiach w Niedzielę Palmową. Wszyscy jej uczestnicy (ok. 25) osób mieli własnoręcznie wykonane, tradycyjne wielkanocne palmy. Prezentacja delegacji naszej gminy na scenie, jak powiedziała komisja, była również bardzo stosowna i tematycznie nawiązywała do czasu Wielkanocy.
Właśnie Zawichost za całokształt prezentacji zyskał najwyższe uznanie i przez to został doceniony nagrodą ufundowaną
przez Starostę Powiatu Sandomierskiego.
Karolina – najmłodsza członkini Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca działającego w MGOK
W skład grupy reprezentującej naszą gminę podczas XIII edycji Śniadania Wielkanocnego weszli: gospodarz terenu – Burmistrz Miasta
i Gminy Zawichost – Tomasz Siwek, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Zawichost – Józef Pięta, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury – Patrycja Sus – Lutyńska, instruktor MGOK do spraw folkloru – Maria Skorupa oraz folklorystyczne zespoły śpiewacze, na co dzień działające w MGOK: Zawichost, Linowiacy i niedawno zawiązany Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca, dla którego występ na scenie sandomierskiego zamku był niewątpliwie udanym debiutem.
Burmistrz Zawichostu Tomasz Siwek złożył zebranym okolicznościowe życzenia, a palmy, które zawichojska delegacja przywiozła
do muzeum zostały podarowane zebranym gościom.
Wszystko odbyło się we wspaniałej scenerii sali rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
tekst: Maria Skorupa
foto: Patrycja Sus – Lutyńska
Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.
Copyright © MGOK ZAWICHOST