ŚWIĘTO PLONÓW – ZAWICHOST 2022

Dożynki to zwieńczenie całorocznej pracy rolników. To tradycja kultywowana od lat, której celem jest podziękowanie Bogu za zebrane plony, a zarazem prośba o pomyślność na przyszłość.

Tegoroczne Gminne Święto Plonów obchodziliśmy 15 sierpnia.Uroczystość powróciła do formy sprzed pandemii. Poza symbolicznym, dziękczynnym charakterem, była również okazją do wspólnej zabawy, której wyczekiwali uczestnicy wydarzenia.

W barwnym korowodzie, przy akompaniamencie muzyki ludowej w wykonaniu dwikozkiej kapeli, prowadzonym przez OSP – grupy wieńcowe, przybyli goście oraz mieszkańcy naszej gminy wyruszyli z Rynku Małego do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela na uroczystą Mszę Świętą, którą celebrował proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zawichoście ks. Piotr Szpyt. W trakcie nabożeństwa zostały poświęcone wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa: Chrapanów, Czyżów Plebański, Czyżów Szlachecki, Dąbie, Dziurów, Linów, Podszyn, Wygodę, Wyspę oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP w Linowie i Zawichoście.
Dalsza część uroczystości zaplanowana została na placu Rynku Małego.

Katarzyna Kondziołka – Burmistrz Zawichostu wraz z Edytą Rębiś przewodniczącą Rady Miejskiej Zawichost podziękowały rolnikom za ich trudną pracę na roli, pielęgnowanie staropolskiej tradycji oraz przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych.

Starostowie dożynek: Barbara Sałata  i Sławomir Kilasiński przekazali na ręce burmistrz Katarzyny Kondziołki bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznych zbóż, który został symbolicznie podzielony.

Rolnikom za ich ciężką pracę, z życzeniami zdrowia, dziękowali nasi goście. Głos zabrali: Marek Jońca – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marcin Piwnik – Starosta Sandomierski, Tomasz Huk – przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, Waldemar Maruszczak – członek Rady Powiatu Sandomierskiego, a także Sławomir Najduk – asystent Poseł Agaty Wojtyszek, który jej w imieniu odczytał list okolicznościowy.

Tego dnia Zawichost odwiedzili również Paweł Rędziak – zastępca Burmistrza Ożarowa, który reprezentował Burmistrza Ożarowa – Marcina Majchera oraz Grzegorz Połeć – zastępca Wójta Gminy Obrazów, reprezentujący Wójta Gminy Obrazów – Krzysztofa Tworka.

Nieodzownym elementem święta plonów w naszej gminie jest konkurs na Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy.  Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Batko – etnolog, etnograf, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej” (przewodnicząca komisji), Alicja Stępień – florystka, prezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski oraz Jolanta Śliwińska – pracownik Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu, podjęła się trudnego zadania, wyboru najpiękniejszego wieńca. W swej ocenie wzięła pod uwagę: zgodność z tradycją w zakresie formy, użytego materiału i twórczą inwencję.

W tym roku czołowe miejsce w konkursie otrzymało sołectwo Dziurów – to pierwsza wygrana w historii tej miejscowości. Serdecznie gratulujemy! Wieniec będzie reprezentował naszą gminę na dożynkach powiatowych, które odbędą się 28 sierpnia w Samborcu.

Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagrody pieniężne ufundowane przez Gminę Zawichost oraz okolicznościowe kosze. Upominki, twórcom prac dożynkowych wspólnie z władzami Miasta i Gminy Zawichost przekazali starostowie – Barbara Sałata – mieszkanka Pawłowa i Sławomir Kilasiński – mieszkaniec Linowa.

Część rozrywkową wypełniły koncerty znanych grup scenicznych. Tłumy przed sceną przyciągnęli członkowie zespołu „Milano” oraz „Zbóje”. Długi wieczór zapewniła zabawa pod gwiazdami.

Pięknie promowali się również mieszkańcy: Chrapanowa, Czyżowa Plebańskiego, Wygody, Podszyna, Wyspy, Linowa, Dąbia, Czyżowa Szlacheckiego oraz przedstawiciele OSP Zawichost, którzy przygotowali kolorowe, dopracowane i kuszące smakołykami stoiska. Rękodzieło promowali pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piotrowicach oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Zawichoście.

Wydarzenie poprowadziła – Małgorzata Czajkowska.

Składamy serdeczne podziękowania sołtysom – przedstawicielom poszczególnych wsi Gminy Zawichost, którzy przybyli na niedzielną uroczystość w otoczeniu mieszkańców skupionych w odświętnych delegacjach wieńcowych, przedstawicielom lokalnych KGW, stowarzyszeń, fundacji, jednostek OSP. To dzięki Państwa aktywności i mobilizacji, piękna żniwna tradycja kultywowana jest w naszej gminie nieprzerwanie od wielu lat. Gratulujemy wyjątkowych prac, w które wkładacie mnóstwo czasu, energii i twórczej inwencji. Dziękujemy za to, że w znacznej większości dbacie Państwo o kontynuacje unikatowych umiejętności, angażując w prace nad wieńcem dożynkom, najmłodszych przedstawicieli zawichojskiej ziemi.

Dziękujemy przedstawicielom Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Zawichost, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Zawichoście, elektrykowi –panu Markowi Cieszkowskiemu oraz Wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów – Zawichost 2022.

Organizatorzy

Foto: MGOK

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 
4 LUTEGO 1994 R.
O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE
.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x