ŚWIĘTO PLONÓW – ZAWICHOST 2023

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jest to tradycja kultywowana od lat, której celem jest podziękowanie Bogu za zebrane plony, a zarazem prośba o pomyślność na przyszłość.

Tegoroczne Gminne Święto Plonów odbyło się w niedzielę 13 sierpnia 2023 r. Poza symbolicznym, dziękczynnym charakterem, była również okazją do wspólnej zabawy, której wyczekiwali uczestnicy wydarzenia.

W barwnym korowodzie, przy akompaniamencie muzyki ludowej w wykonaniu dwikozkiej kapeli, prowadzonym przez OSP – starostowie dożynek, grupy wieńcowe, władze gminy, przybyli goście oraz mieszkańcy terenu wyruszyli z Rynku Małego do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela na uroczystą Mszę Świętą, którą celebrował proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zawichoście ks. Piotr Szpyt. W trakcie nabożeństwa zostały poświęcone wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa: Chrapanów, Czyżów Plebański, Czyżów Szlachecki, Dąbie, Dziurów, Linów, Podszyn, Wygodę. Swoje wieńce zaprezentowali również mieszkańcy Miasta Zawichost ul. Górki, członkowie Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Zawichost oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP w Linowie, Podszynie, Zawichoście.

Dalsza część uroczystości zaplanowana została na placu Rynku Małego, której początkiem było przywitanie przybyłych gości przez Katarzynę Kondziołkę Burmistrz Zawichostu oraz Edytę Rębiś Przewodniczącą Rady Miejskiej w Zawichoście. Starostowie dożynek: Karolina Bielawa i Mariusz Bochniak przekazali na ręce Burmistrz Katarzyny Kondziołki bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznych zbóż, który został symbolicznie podzielony.

Rolnikom za ich ciężką pracę, z życzeniami zdrowia, dziękowali nasi goście. Głos zabrali: Agata Wojtyszek Poseł na Sejm RP, Marcin Piwnik Starosta Sandomierski oraz Anna Paluch Zastępca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Kielcach.

Nieodzownym elementem święta plonów w naszej gminie jest konkurs na Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy. Komisja konkursowa w składzie:

1. Marta Toś – przewodnicząca komisji – doradca rolniczy Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu,

2. Janina Lipa – pomysłodawczyni kształtu oraz współautorka wieńca dożynkowego, który w roku 2019 zdobył miano najpiękniejszego w Polsce podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, członkini KGW w Krzcinie oraz działaczka lokalnej grupy florystycznej,

3. Alicja Krawczyk – właścicielka pełnego tradycji Starego Młyna nad Młynówką w Trzykosach, prowadząca warsztaty bibułkarskie, szkolenia ściśle powiązane z tradycją wsi, zajmuje się wystawiennictwem wyrobów rękodzielniczych lokalnych twórców, podjęła się trudnego zadania, wyboru najpiękniejszego wieńca.

Komisja w swej ocenie wzięła pod uwagę: zgodność z tradycją w zakresie formy, użytego materiału i twórczą inwencję. W tym roku czołowe miejsce w konkursie otrzymało Sołectwo Linów. Serdecznie gratulujemy! Wieniec będzie reprezentował naszą gminę na dożynkach powiatowych, które odbędą się 20 sierpnia w Dwikozach.

Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagrody pieniężne ufundowane przez Gminę Zawichost oraz okolicznościowe kosze, które twórcom prac dożynkowych wspólnie z władzami Miasta i Gminy, Katarzyną Kondziołką – Burmistrz Zawichostu oraz Edytą Rębiś – przewodniczącą Rady Miejskiej Zawichost, przekazali starostowie – Karolina Bielawa i Mariusz Bochniak z Podszyna.

Część rozrywkową wypełniły koncerty znanych grup scenicznych.

Tłumy przed sceną przyciągnęli członkowie zespołu „Extazy” oraz „Dziani i Cygańskie Gwiazdy”. Długi wieczór zapewniła zabawa pod gwiazdami z zespołem „The Accords”.

Wydarzenie poprowadziła – Małgorzata Czajkowska.

Składamy serdeczne podziękowania sołtysom – przedstawicielom poszczególnych wsi Gminy Zawichost, którzy przybyli na niedzielną uroczystość w otoczeniu mieszkańców skupionych w odświętnych delegacjach wieńcowych, przedstawicielom lokalnych KGW, stowarzyszeń, fundacji, jednostek OSP. To dzięki Państwa aktywności i mobilizacji, piękna żniwna tradycja kultywowana jest w naszej gminie nieprzerwanie od wielu lat. Gratulujemy wyjątkowych prac, w które wkładacie mnóstwo czasu, energii i twórczej inwencji.

Dziękujemy za to, że w znacznej większości dbacie Państwo o kontynuacje unikatowych umiejętności, angażując w prace nad wieńcem dożynkom, najmłodszych przedstawicieli zawichojskiej ziemi.

Dziękujemy przedstawicielom Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Zawichost, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Zawichoście, elektrykowi – panu Markowi Cieszkowskiemu oraz Wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów – Zawichost 2023.

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ CZĘŚĆ FOTOGRAFII SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 4 LUTEGO 1994 R. O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x