Święto Plonów

Uroczysta msza święta odprawiona przez ks. Piotra Szpyta  zainaugurowała tegoroczne Święto Plonów. 19 sierpnia w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela  rolnicy oraz mieszkańcy z całej gminy  zebrali się na wspólnym nabożeństwie, aby podziękować za urodzaj, udane zbiory oraz  pomyślne zakończenie prac polowych.

W czasie mszy świętej zostały poświęcone wieńce dożynkowe przygotowane przez przedstawicieli miejscowości: Czyżów Szlachecki, Dąbie, Dziurów, Linów, Podszyn i Zawichost.Kolejnym etapem obchodów gminnego Święta Plonów były uroczystości obrzędowe, które odbyły się na Stadionie Miejskim w Zawichoście. Wszystkich przybyłych gości oraz mieszkańców gminy przywitał Burmistrz Andrzej Wzorek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Krakowiak.

Słowa uznania oraz gratulacje skierowane do tutejszych gospodarzy  złożyli:

 • Kazimierz Kotowski- Poseł na Sejm RP
 • Andrzej Swajda – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
 • Tomasz Staniek – Pełnomocnik Wojewody Świętokrzyskiego
 • Stanisław Masternak – Starosta Powiatu Sandomierskiego
 • Tomasz Huk – Przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego
 • Marcin Piwnik – Członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego
 • Szymon Kołacz – Wójt Gminy Łoniów
 • Monika Mochul – Sekretarz Gminy Dwikozy
 • Dorota Kruszec – Nowińska – Sekretarz Miasta i Gminy Koprzywnica
 • Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu – Waldemar Maruszczak

Po  wystąpieniach przybyłych gości prowadzący imprezę Joanna Sarwa oraz Piotr Żak (dziennikarze Radia Leliwa) przybliżyli sylwetki gospodarzy tegorocznych dożynek: Elizy Skorek oraz Stanisława Maziarza.

Eliza Skorek jest mieszkanką Linowa. Wraz z mężem Krzysztofem prowadzą od 1994 roku  gospodarstwo rolnicze. Na 87 hektarowym areale uprawiają: jabłka, gruszki, śliwki, morele, brzoskwinie, agrest, porzeczki, rabarbar, marchew, pietruszkę oraz pszenicę. Pani Eliza pracę w gospodarstwie od lat łączy z wychowywaniem trójki dzieci: córek Katarzyny i Patrycji oraz syna Łukasza.

Stanisław Maziarz pochodzi z Zawichostu. W strukturze upraw jego gospodarstwa dominują: pszenica, rzepak, kukurydza, soja, marchew, pietruszka, ziemniaki oraz buraki cukrowe. Ponadto Pan Stanisław  wraz z żoną Moniką wychowuj córkę Katarzynę.

Gospodarze, jak nakazuje tradycja,  przekazali na ręce włodarza gminy chleb, który symbolizuje ciężką pracę rolników. Później starostowie poczęstowali pieczywem zebranych gości.

Ostatnim i kulminacyjnym etapem części obrzędowej  był przegląd wieńców dożynkowych, któremu towarzyszyło ośpiewanie, a także inne formy  autorskich prezentacji.

Część artystyczną otworzyły występy folklorystyczne zespołów śpiewaczych MGOK: „Zawichost”, „Linowianki” oraz  „Mała Zielona Dolina”. Wszystkich artystów przygotowali do występu instruktorzy: Maria Skorupa oraz Sławomir Jagodziński.

Następnie na scenie wystąpili artyści MGOK: zespół „Art of Nothing” oraz Zaira Otigianu – podopieczna Sylwii Szymańskiej –Broś, która popisem swoich umiejętności wokalnych skradła serca publiczności.

Po występach lokalnych artystów nadszedł czas na jeden z najważniejszym punktów imprezy – rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. W tym roku tego trudnego zadania podjęła się komisja artystyczna, w której skład wchodziły:

 • Halina Sadecka – etnograf, przez wiele lat zawodowo związana z Muzeum Okręgowym oraz Ośrodkiem Promowania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu
 • Iwona Łukawska – kustosz w dziale etnograficznym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu
 • Kinga Kędziora-Palińska – etnolog, antropolog kultury, od niedawna zawodowo związana również z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Oceniając wieńce komisja zwracała uwagę na formę nawiązującą do tradycji ludowej, estetykę wykonania oraz dobór materiałów. Jednogłośną decyzją  Najpiękniejszym Wieńcem Dożynkowym została praca z Linowa, która już w najbliższą niedziele będzie reprezentować naszą gminę na Dożynkach Powiatowych w Dwikozach.

Wszystkie  zespoły wieńcowe otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez Gminę Zawichost oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyli przedstawiciele lokalnego samorządu: Andrzej Wzorek – burmistrz Miasta i Gminy Zawichost oraz Radosław Krakowiak – przewodniczący Rady Miejskiej Zawichost.

Uwieńczeniem dnia pełnego pozytywnych emocji, dumy z pracy ludzkich rąk oraz radości z zakończonych żniw była doskonała zabawa taneczna z zespołem „Szarotka”.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnego kultywowania pięknej tradycji dożynkowej.

Słowa uznania i wdzięczności za pomoc w realizacji tegorocznych Dożynek  kierujemy do:

 • Zarządu Klubu Sportowego w Zawichoście
  • firmy Leśniewski Sound System w Łoniowie
  • Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy Przedmedycznej z Ostrowca Św.
  • Komisariatu Policji w Dwikozach
  • Agencji Ochrony Osób i Mienia CERBER w Opatowie
  • Pracowników ZGKiM w Zawichoście
  • Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Zawichost
 • Sołtysom i mieszkańcom sołectw: Podszyn, Czyżów Szlachecki, Linów i Piotrowice.

 

Tekst – K. Tomaszewska

Foto – M. Rosiński, K. Tomaszewska, P. Sus-Lutyńska

 

 

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x