UNIKATOWY SKARB MONET Z TRÓJCY – ZAWICHOSTU

Zapraszamy do Muzeum Archeologii i Etnografii w Łodzi do udziału w wyjątkowym wydarzeniu

UNIKATOWY SKARB MONET Z TRÓJCY – ZAWICHOSTU!

Szanowni Państwo,

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie, w trakcie którego po raz pierwszy zaprezentowany zostanie, liczący ponad 1 800 sztuk skarb monet z okresu rozbicia dzielnicowego. Znaleziony został na terenie wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego o nazwie Trójca, będącej niegdyś przedmieściem Zawichostu, a obecnie jego częścią. Jej znaczenie w okresie budowy struktur państwa piastowskiego, do tej pory nie zostało dokładnie określone, natomiast wśród archeologów i historyków budzi liczne, najczęściej rozbieżne hipotezy.

W trakcie prac eksploracyjnych za pomocą wykrywaczy metali prowadzonych przez eksploratorów z Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej „SZANSA” odkryto liczne, interesujące zabytki, które być może pozwolą wyjaśnić znaczenie i historię Trójcy-Zawichostu. Najważniejszym z nich jest właśnie depozyt monet piastowskich z Trójcy. Po odkryciu skarb trafił do Pracowni Konserwacji Metali i Materiałów Organicznych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, w której został poddany zabiegom konserwatorskim oraz wstępnym analizom. Należy zaznaczyć, że znalezione zabytki nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie pełna zrozumienia i życzliwości współpraca ludzi reprezentujących różne środowiska – samorządu lokalnego, kultury, instytucji kościelnych, archeologów, poszukiwaczy-pasjonatów historii oraz Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na spotkaniu przedstawimy okoliczności odkrycia, krótki rys historyczny oraz informacje o jego zawartości. Opowiemy również o dalszych planach związanych z tym depozytem.

Zapraszamy do Łodzi na spotkanie naukowe, połączone z konferencją prasową w dniu 29.09.2021 r. w godzinach 12.30 – 14.30.

12.30 konferencja prasowa

13.00 Spotkanie naukowe

wystąpienia: dr hab. Marek Florek, Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, Piotr Chabrzyk.

Tekst: fb. Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol „Sansa”

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x