Wianki Zawichost 2023

Inspirowana jednym z rodzimych obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca impreza Wianki, odbyła się w dniach 24-25 czerwca 2023 r. w Zawichoście.
Pierwsza część wydarzenia składała się z imprezy towarzyszącej w postaci III Biegu Świętojańskiego „Szczęśliwa Siódemka”. „Szczęśliwa Siódemka” przyciągnęła do Zawichostu miłośników biegania i nordic walking z całej Polski. Uczestnicy zmierzyli się z dystansem 7 kilometrów w biegu głównym. Wcześniej zaś o podium walczyli najmłodsi zawodnicy.

Drugiego dnia imprezy, której hasło przewodnie brzmiało „Zawichojski Wieczór Tradycji”, odbyła się cała gama różnych atrakcji dla osób w każdym wieku.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się podopieczni sekcji wokalnej oraz tanecznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście. Następnie odbyły się zabawy i animacje sobótkowe, nawiązujące do letniego przesilenia słońca oraz obrzędów z tym związanych.

Równo o godzinie 18.00 miało miejsce oficjalne otwarcie imprezy plenerowej Wianki 2023, którego dokonali: Katarzyna Kondziołka Burmistrz Zawichostu, Tomasz Huk Przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, Waldemar Maruszczak Radny Powiatu Sandomierskiego oraz Anna Paluch Zastępca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Świętokrzyski w Kielcach.

Kolejną częścią imprezy było ogłoszenie wyników konkursu na Najpiękniejszy Wianek Świętojański. Do konkursu zgłoszono 11 prac. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Simm, Henryka Wójcik oraz Renata Daca podczas oceny prac wzięła pod uwagę następujące kryteria: estetykę wykonania pracy, oryginalność pomysłu, nawiązanie do tradycji oraz dobór materiałów. Komisja wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce – Joanna Młodożeńca,
II miejsce – Lena Maj,
III miejsce – MDP OSP Linów.
Wyróżnienia powędrowały do Agnieszki Bartoszek oraz Marty Wawrzczak.

Bardzo ciekawą częścią wydarzenia był XII wyścig WIANKÓW w Zawichoście – prawdopodobnie jedyne wydarzenie w Polsce, na którym można zobaczyć wyścigi wianków. Do wyścigu przystąpiły 43 wianki, który odbył się na rzece Wiśle. Zwyciężył wianek wykonany przez Jakuba Kaptura. Ponadto spośród uczestników zostało rozlosowanych 5 nagród rzeczowych. Nagrody podczas XII wyścigu WIANKÓW w Zawichoście zostały ufundowane przez Miasto i Gminę Zawichost, które reprezentowała Katarzyna Kondziołka Burmistrz Zawichostu.

O godzinie 20.00 na scenie odbył się koncert zespołu Kapela Ciupaga, który zaprezentował utwory o tematyce góralskiej i nie tylko. Klimat muzyki wspierany był przez bogate instrumentarium, gdzie obok skrzypiec, akordeonu i kontrabasu pojawiły się cymbały i altówka węgierska oraz cajon.

Niedzielny wieczór zwieńczyła zabawa z zespołem The Accords.

Podczas imprezy nie zabrakło również innych atrakcji w tym m.in.: stoisk handlowych i promocyjnych, ogródków gastronomicznych oraz wesołego miasteczka. Swoje stoiska zaprezentowane zostały przez: Młodzieżową Drużynę Pożarniczą Zawichost, Warsztat Terapii Zajęciowej w Piotrowicach oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Zawichoście.
Dziękujemy Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej za pomoc w organizacji imprezy.

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ CZĘŚĆ FOTOGRAFII SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 4 LUTEGO 1994 R. O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE.

DZIĘKUJEMY PANU ROBERTOWI GRADZIŃSKIEMU ZA UDOSTĘPNIENIE ZDJĘĆ Z III BIEGU ŚWIĘTOJAŃSKIEGO „SZCZĘŚLIWA SIÓDEMKA”.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x