Wicie wieńców dożynkowych – „od strony kuchni”

15 sierpnia to wyjątkowy dzień. To święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane również świętem Matki Boskiej Zielnej, obchodzone jako dożynki. W kalendarzu tego dnia również obchodzimy Święto Wojska Polskiego i rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Jednakże nawiązując do dożynek – ludowego święta połączonego z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, chcielibyśmy pokazać Wam coś ciekawego.Bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem każdych dożynek jest wieniec, symbolizujący plony, które rodzi ziemia, a człowiek umiejętnie je wykorzystuje. Tradycja wicia wieńców sięga XVI wieku, kiedy rolnicy ścinali ostatnią kiść zboża i robili z niej wianuszek obwieszczając upragniony czas wytchnienia po zakończeniu żniw.

13 sierpnia 2023 r. wszyscy mogliśmy podziwiać piękne wieńce dożynkowe, prezentowane podczas Święta Plonów w Zawichoście. Nie trzymamy Was już w niepewności i prezentujemy Wam te same wieńce, jednakże jak powstawały – za kulisami.Główną ideą wicia wieńców jest podtrzymywanie tradycji, często już tak zapominanej. Jakże wspaniałym momentem jest widok młodego pokolenia włączającego się w kultywowanie tego wspaniałego zwyczaju.

Teraz kilka słów o samym wiciu wianków – z czasem skromny wianek ewoluował w okazały wieniec przyozdobiony kwiatami, owocami i ziołami, który był święcony w czasie mszy dziękczynnej. Przywilej niesienia wieńca należał do najlepszej żniwiarki, za którą szli w korowodzie pozostali żniwiarze niosąc sierpy i kosy przystrojone w kolorowe kwiaty i wstęgi. Wieniec, jako symbol dumy powinien być okazały, mieć przemyślaną konstrukcję, zawierać wszystkie rodzaje zbóż. Jako, że uosabia dostatek i urodzaj ważna jest różnorodność materiałów wykorzystanych do jego wicia. Niektórym z tych elementów przypisuję się dodatkową symbolikę, i tak kwiaty oznaczają radość, a powiewające na wietrze wstążki-swobodę. Obecnie regulamin dopuszcza konstrukcje metalowe, ale jeszcze kilkanaście lat temu podstawę formowano z wikliny lub innych giętych gałązek.W tym roku podczas zawichojskiego Święta Plonów wzięło udział 13 wieńców: z sołectw: Chrapanów, Czyżów Plebański, Czyżów Szlachecki, Dąbie, Dziurów, Linów, Podszyn, Wygoda oraz z Miasta Zawichost ul. Górki, Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Zawichost, Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP w Linowie, Podszynie, Zawichoście.

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ CZĘŚĆ FOTOGRAFII SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 4 LUTEGO 1994 R. O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x