WYSTAWA – „KONSTYTUCJA 3 MAJA”

W MGOK w Zawichoście od 15 maja do 28 maja 2021 roku , w godzinach otwarcia placówki, będzie można zobaczyć wystawę z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wystawa zorganizowana została dzięki współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

Rewolucja bez przemocy, cud, narodziny narodu wolnych ludzi – tak 230 lat temu zachodnia prasa komentowała uchwalenie Ustawy Rządowej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Muzeum Historii Polski w Warszawie i Instytut Historii Litwy w Wilnie przygotowały plenerową wystawę „Konstytucja 3 Maja”. Wystawę w maju będzie można oglądać w Wilnie, a także w innych miastach litewskich i polskich, w tym w Zawichoście.

Oficjalnie otwarcie ekspozycji, która przybliża okoliczności powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, odbyło się 3 maja 2021 roku na Placu Katedralnym w Wilnie.

Widz wystawy ma możliwość zapoznać się z tym, co wpłynęło na kształt Ustawy Rządowej: z jednej strony dynamiczny rozwój myśli społecznej i odważne reform w wybranych dziedzinach życia, z drugiej – trudna sytuacja polityczna wewnątrz kraju i na arenie międzynarodowej. Wystawa pokazuje też dumę i radość towarzyszące uchwaleniu pionierskiego aktu prawnego, entuzjastyczne reakcje prasy zagranicznej, a także siłę, jaką pamięć o Konstytucji 3 Maja dawała mieszkańcom dawnej Rzeczypospolitej w ponurym czasie zaborów oraz pod rządami komunistów po II wojnie światowej. Autorzy wybrali najbardziej charakterystyczne teksty kultury ilustrujące poszczególne zjawiska: dzieła malarskie i literackie, druki z epoki oraz fotografie.

Scenariusz 24-planszowej ekspozycji powstał w języku polskim i został przetłumaczony na języki litewski, ukraiński oraz angielski. Autorami scenariusza są polscy i litewscy historycy specjalizujący się w tematyce, a współautorami koncepcji wystawy są Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski) i Alvydas Nikžentaitis (Instytut Historii Litwy).

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

ORGANIZATORZY: Muzeum Historii Polski, Instytut Historii Litwy

SCENARIUSZ I KONCEPCJA: Wojciech Kalwat, prof. Michał Kopczyński, Rafał Waszczuk, dr Robertas Jurgaitis

WSPÓŁPRACA PRZY KONCEPCJI WYSTAWY: Robert Kostro, dr hab. Alvydas Nikžentaitis

KOORDYNACJA: Aleksandra Rodziewicz, Jurgita Binkienė, dr Robertas Jurgaitis

TŁUMACZENIE: Adam Stankevič, Kazys Uscila

REDAKCJA: Karolina Wichowska, Aldona Radžvilienė

WSPÓŁPRACA: dr Anna Kalinowska, Agata Krok, Sebastian Pawlina, Rytis Paulauskas

PROJEKT GRAFICZNY: Jacek Świderski

PARTNERZY INSTYTUCJONALNI: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej, Departament Mniejszości Narodowych przy Rządzie Republiki Litewskiej

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x