29 PAŹDZIERNIKA 1942 r. – PAMIĘTAMY…

Katarzyna Zioło-zastępca burmistrza Zawichostu oraz Partycja Sus-Lutyńska – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku na cmentarzu żydowskim w Zawichoście.

Dziś mija78 rocznica likwidacji getta w Zawichoście. 29 października 1942 roku o świcie ulice Prosperowa wypełniły się ludnością żydowską. 5000 kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w zawichojskim getcie, niemieccy żołnierze pędzili pieszo do stacji kolejowej w Dwikozach, skąd w bydlęcych wagonach zostali przewiezieni do Obozu Zagłady w Bełżcu.

W tym szczególnym dniu pamiętamy o żydowskich sąsiadach, którzy przed wybuchem II wojny światowej, stanowili blisko połowę mieszkańców naszego miasta.

Tekst: Edyta Kędziora

Foto: Ewelina Ura-Kamińska

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 
4 LUTEGO 1994 R.
O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE
.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x