79. ROCZNICA LIKWIDACJI GETTA W ZAWICHOŚCIE

29.10.2021 r. Katarzyna Kondziołka – Burmistrz Zawichostu oraz Patrycja Sus-Lutyńska – dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście, złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy symbolicznej macewie – pomniku na cmentarzu żydowskim w Zawichoście.

 29. października wspominamy tragiczne wydarzenia sprzed 79 lat – dzień likwidacji getta w Zawichoście. Tego dnia o świcie ulice Prosperowa wypełniły się ludnością żydowską. 5000 kobiet, mężczyzn i dzieci niemieccy żołnierze pędzili pieszo do stacji kolejowej w Dwikozach, skąd w bydlęcych wagonach zostali przewiezieni do obozu zagłady w Bełżcu. W tym szczególnym dniu pamiętamy o naszych żydowskich sąsiadach, którzy przed wybuchem II wojny światowej stanowili blisko połowę mieszkańców Zawichostu.

Tekst: MGOK

Foto: Ewelina Ura-Kamińska

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 
4 LUTEGO 1994 R.
O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE
.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x