DODATKOWE WARSZTATY DLA UCZESTNIKÓW POEZJONU I POEZJONIKU – EDYCJE 2022

W minioną środę 27 kwietnia 2022 roku, odbył się pierwszy etap warsztatów recytatorsko-teatralnych, które w zawichojskiej strażnicy poprowadził Krzysztof Czubak – aktor, wokalista, animator kultury, twórca i reżyser Teatru WYJŚCIE, instruktor teatralny współpracujący z licznymi ośrodkami kultury, także w zakresie pracy w komisjach artystycznych oceniających konkursy związane z propagowaniem poezji.

To już kolejne doświadczenie współpracy naszego ośrodka kultury z Krzysztofem. W listopadzie roku ubiegłego, podczas trzydniowych warsztatów z zakresu improwizacji scenicznej i praktycznej, spotkał się z aktorami tworzonego w tamtym czasie Zawichojskiego Teatru Miejskiego.

Pomysł na zajęcia z dziećmi i młodzieżą – zdeklarowanymi uczestnikami IV edycji Dziecięcego Turnieju Recytatorskiego POZEZJIONIK oraz V edycji Młodzieżowego Konkursu Recytatorskiego POEZJON, które od początku realizujemy wspólnie z Fundacją „Dla Pokoleń”, pojawił się około pół roku temu – podczas wstępnych planów związanych z organizacją kolejnych wiosennych spotkań z poezją.

Dwuetapowa struktura warsztatów jest wsparciem merytorycznym ze strony MGOK dla Wszystkich, którzy zadeklarowali udział w tegorocznych turniejach. Obligatoryjnie, w podziale na dwa etapy, biorą w nich udział zarówno uczestnicy, jak i opiekunowie artystyczni. Warsztaty nakierowane są tematycznie na aspekty związane z wyborem i doborem repertuaru, prezentacją technik zapamiętywania tekstu, interpretacją sceniczną, pokonywaniem tremy. Naszym zamiarem było również to, by przed turniejami uczestnicy w sposób naturalny oswoili się z przestrzenią sceny.

W części pierwszej udział wzięło około 60 recytatorów oraz 8 opiekunów artystycznych, pracowali w podziale na 5 grup. Była to również okazja do integracji podopiecznych dwóch placówek edukacyjnych z terenu naszej gminy. Dziękujemy dyrektorom oraz nauczycielom ZSiP w Zawichoście oraz ZSiP w Czyżowie Szlacheckim za współpracę. Słowa wdzięczności za pomoc w koordynacji spotkań wszystkich grup kierujemy do Pań: Joanny Chmielewskiej, Katarzyny Rycerz oraz Anety Mazur.

Na koniec przypominamy, że etap drugi, zgodnie z założeniem regulaminowym, zorganizowany zostanie w rozbiciu na dwa dni około tydzień przed przesłuchaniami. Uczestnicy POEZJONIKU spotkają się z Krzysztofem Czubakiem 23 maja 2022r. Recytatorzy POEZJONU – 01 czerwca 2022r. Tym razem warsztaty odbędą się w mniej liczebnych grupach. Do zobaczenia

Tekst i foto: MGOK