DZIADY II

14 grudnia w naszym ośrodku widzowie obejrzeć mogli premierowy spektakl teatralny oparty na II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Organizatorem przedsięwzięcia, które jako partner wsparliśmy finansowo oraz organizacyjnie był Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście. Szczegóły znajdą Państwo w niżej zamieszczonym tekście.

Efektem udziału młodzieży z ZSO w Zawichoście w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach: P. Beatę PSZENICZNĄ i P. Dawida ŻŁOBIŃSKIEGO był spektakl według II części Dziadów A. Mickiewicza. Państwo Beata i Dawid potraktowali to przedsięwzięcie poważnie i dali się poznać jako ludzie sumienni oddani projektowi. Szybko nawiązali bardzo dobry kontakt z młodzieżą . Mimo intensywności pracy zajęcia odbywały się w ciepłej i miłej atmosferze. Próby ukazały naszym uczniom, że bycie aktorem to nie tylko popularność, ale bardzo ciężka praca wymagająca skupienia , odporności i wysiłku fizycznego. Godziny spędzone na warsztatach teatralnych, pasja i zaangażowanie prowadzących pozwoliły wydobyć z młodzieży talenty aktorskie. Po raz pierwszy w szkole odbyły się zajęcia prowadzone przez profesjonalnych aktorów teatralnych. W trakcie 10-ciu 3-godzinnych spotkań pracowano nad oddechem, dykcją, ruchem scenicznym, środkami ekspresji aktorskiej.

W role postaci z II części „Dziadów” wcielili się:
Piotr Paszkowski – Widmo Pana
Jakub Gagat – Józio
Agata Góras – Rózia
Karolina Sobieszkoda – Zosia
Bartek Mazur – Kruk
Anna Śmiglak – Sowa
Wiktoria Nowakowska – Pasterka
Aleksandra Stępień
Pomysł, reżyseria i rola Guślarza – Dawid Żłobiński

W realizacji przedsięwzięcia pomocą służyły: Alicja Hołody, Ewa Bochniak, Anna Majka- nauczyciele ZSO i Szkoły Podstawowej w Zawichoście. Spektakl odbył się 14.12.2015r. o godz. 18.00 . Sala widowiskowa MGOK- u wypełniła się po brzegi zarówno młodzieżą jak i dorosłymi widzami. Wśród publiczności zasiedli sponsorzy, dzięki którym mogliśmy sfinansować warsztaty i spektakl.

Dziękujemy:
Dyrektorowi Kopalni Piotrowice -p. Marianowi Kwietniowi
Prezesowi Kopalni Piotrowice- p. Piotrowi Majkrzakowi
Dyrektorowi BS Zawichost- p. Tomaszowi Hukowi
Urzędowi Miasta i Gminy I Miejsko Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zawichoście
Dyrektorowi ZSO Zawichost- p. Annie Żak
Państwu Małgorzacie i Edwardowi Kędziorom
Państwu Anieli i Andrzejowi Lisom
Państwu Elżbiecie i Andrzejowi Bednarskim
Państwu Marcie i Janowi Gąsiorom
Państwu Joannie i Grzegorzowi Szeligom
Państwu Renacie Grzegorzowi Siwkom
Państwu Bożenie i Piotrowi Dziubińskim
Państwu Katarzynie i Jerzemu Sobieszkodom
Państwu Elizie i Krzysztofowi Skorkom
Państwu Barbarze i Bogusławowi Piętom
Państwu Ewie i Przemysławowi Mazurkiewiczom
Panu Januszowi Winiarczykowi
Panu Emilowi Olechowi
Słowa wielkiego uznania kierujemy do P. Beaty Pszenicznej i P. Dawida Żłobińskiego, którzy dzięki zaangażowaniu i pasji potrafili wydobyć z młodzieży talenty aktorskie.

Po spektaklu docierały do nas gratulacje i podziękowania od mieszkańców Zawichostu i okolic. Tajemniczy nastrój, ascetyczna scenografia , muzyka i światło podkreślające charakter i tematykę przedstawienia wywarły wrażenie na widzach. Wiadomość o tym wydarzeniu dotarła też do tarnobrzeskiego radia „Leliwa”, które z ciekawością przyjęło informację o projekcie teatralnym w ZSO w Zawichoście. Dziękujemy za zainteresowanie i życzliwość . Biorąc pod uwagę sukces naszych młodych aktorów i zainteresowanie lokalnej społeczności mamy nadzieję , że w przyszłości przy wydatnej pomocy życzliwych i rozumiejących rolę i znaczenie kultury w życiu człowieka ludzi, uda się nam zorganizować kolejne atrakcyjne spotkanie z teatrem.

Tekst: Ewa Bochniak i Alicja Hołody

Fot. Patrycja sus- Lutyńska, Marcel Rosiński

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x