GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW 2021

Dożynki są symbolicznym zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. To tradycja kultywowana od lat, której celem jest podziękowanie Bogu za zebrane plony, a zarazem prośba o pomyślność na przyszłość.

Tegoroczne Gminne Święto Plonów obchodziliśmy 15 sierpnia, uroczystość miała symboliczny, dziękczynny charakter. W barwnym korowodzie, przy akompaniamencie muzyki ludowej w wykonaniu dwikozkiej kapeli, prowadzonym przez OSP – grupy wieńcowe, przybyli goście oraz mieszkańcy naszej gminy wyruszyli z Rynku Małego do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela na uroczystą Mszę Świętą, którą celebrował proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zawichoście ks. Piotr Szpyt. W trakcie nabożeństwa zostały poświęcone wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa: Chrapanów, Czyżów Plebański, Czyżów Szlachecki, Dąbie, Dziurów, Linów, Podszyn, Wygodę oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP w Linowie i Zawichoście. Następnie, na placu przed kościołem, odbyła się dalsza część uroczystości.

Katarzyna Kondziołka – Burmistrz Zawichostu wraz z Edytą Rębiś przewodniczącą Rady Miejskiej Zawichost powitały wszystkich przybyłych gości i podziękowały rolnikom za ich trudną pracę na roli, pielęgnowanie staropolskiej tradycji oraz przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych.

Starostowie dożynek: Aneta Kaptur  i Stanisław Cisowski przekazali na ręce burmistrz Katarzyny Kondziołki bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznych zbóż, który został symbolicznie podzielony.

Rolnikom za ich ciężką pracę, z życzeniami zdrowia dziękowali:

–  Agata Wojtyszek – posłanka na Sejm RP

– Marek Jońca – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego

– Anna Paluch – zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Kielcach

– Tomasz Huk – przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego

– Paweł Niedźwiedź – wicestarosta Powiatu Sandomierskiego

– Waldemar Maruszczak – członek Rady Powiatu Sandomierskiego

Nieodzownym elementem święta plonów w naszej gminie jest konkurs na Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy.  Komisja konkursowa w składzie: Alicja Stępień (przewodnicząca komisji) – florystka, prezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski, Katarzyna Batko – etnograf, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej” oraz Marta Toś – pracownik Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu, podjęła się  trudnego zadania, wyboru najpiękniejszego wieńca. W swej ocenie wzięła pod uwagę: zgodność z tradycją w zakresie formy, użytego materiału i  twórczą inwencję.

W tym roku pierwsze miejsce w konkursie otrzymało sołectwo Linów. Wieniec ten będzie reprezentował naszą gminę na dożynkach powiatowych, które odbędą się 29 sierpnia w Łoniowie.

Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagrody pieniężne ufundowane przez Gminę Zawichost oraz okolicznościowe kosze. Upominki, twórcom prac dożynkowych, przekazali również starostowie – Aneta Kaptur i Stanisław Cisowski.

Składamy serdeczne podziękowania sołtysom – przedstawicielom poszczególnych wsi Gminy Zawichost, którzy przybyli na niedzielną uroczystość w otoczeniu mieszkańców skupionych w odświętnych delegacjach wieńcowych – ambasadorów poszczególnych sołectw, przedstawicieli lokalnych KGW, stowarzyszeń, fundacji, jednostek OSP. To dzięki Państwa aktywności i mobilizacji, piękna żniwna tradycja kultywowana jest w naszej gminie nieprzerwanie od wielu lat. Gratulujemy wyjątkowych prac, w które wkładacie mnóstwo czasu, energii i twórczej inwencji. Dziękujemy za to, że w znacznej większości dbacie Państwo o kontynuacje unikatowych umiejętności, angażując w prace nad wieńcem dożynkom, najmłodszych przedstawicieli zawichojskiej ziemi.


Tekst: MGOK

Foto: Robert Gradziński, MGOK

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 
4 LUTEGO 1994 R.
O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE
.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x