Gminne Święto Plonów – Zawichost 2012

WIEŃCE, SZARŻA UŁAŃSKA I OK. Święto Plonów – Zawichost 2012

W dniu 19 sierpnia na Stadionie Miejskim w   Zawichoście uroczyście obchodziliśmy tegoroczne święto plonów. Rozpoczęło się   ono mszą świętą koncelebrowaną przez Ks.   kanonika Marka Rusaka i Ks. Sławomira Kurpińskiego proboszcza Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w   Linowie.

W otoczeniu darów natury dekorujących scenę, na której ustawiono ołtarz, niezwykle zabrzmiało kazanie
Ks. Marka. Przypomniał on bowiem, że tegoroczne święto plonów odbywa się w dniu symbolicznym
dla Zawichostu, ponieważ od 19 listopada 2011 r. obchodzony jest w naszym mieście Rok Błogosławionej Salomei, która od tego samego dnia, ale 2012 roku na mocy decyzji Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stanie się Patronką u Boga Miasta Zawichostu.

Mszę dziękczynną zakończyło poświęcenie przez księży wieńców i plonów zawichojskiej ziemi wystawionych w bezpośrednim sąsiedztwie ołtarza. Po poświęceniu plonów oficjalnie powitano dostojnych gości przybyłych do naszej Gminy, m.in.: posła na Sejm RP – L. Pietrzczyka, członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
K. Kotowskiego, radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – W. Borzęckiego i T. Ramusa, przewodniczącego Rady Powiatu Sandomierskiego – T. Huka i radnego A. Hołodego oraz jak zawsze niezawodnych Ks. kanonika A. Cząstka – proboszcza Parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy i burmistrza Ożarowa M. Majchera.

Po powitaniu gości, Burmistrz T. Siwek i Przewodniczący Rady Miejskiej – J. Pięta dokonali uroczystego otwarcia Święta Plonów – Zawichost 2012. Burmistrz jako pierwszy podziękował rolnikom za trud i wysiłek włożony w pracę na roli, dzięki któremu nie braknie w tym roku chleba na zawichojskich stołach. Stwierdził m.in., że ostatnio coraz częściej efekty rolniczej pracy niszczone są przez zjawiska przyrodnicze: susze, wymoknięcia, gradobicia i wymarznięcia, które podobnie jak różnego rodzaju świńskie dołki i ptasie grypy ograniczają dochody i destabilizują rynek rolny. W związku z tym za priorytet uznał podejmowanie działań, które zapewnią naszym rolnikom dodatkowe i różnorodne możliwości zwiększania swoich dochodów.

Po jego wystąpieniu przedstawiono starostów dożynek Jolantę Rzepkę z Chrapanowa i Grzegorza Dąbka
z Linowa
. Przekazali oni na ręce burmistrza i przewodniczącego rady symboliczny bochen chleba, którym podzielono się z mieszkańcami naszej Gminy przybyłymi na tegoroczne dożynki.

Po tym tradycyjnym obrzędzie pięć delegacji wieńcowych z: Dziurowa, Linowa, Podszyna, Wyspy
i Zawichostu
zaprezentowało swoje wieńce, które jak nakazuje tradycja powinny być wykonane z ostatniej kępy nie zżętego zboża. Wszystkie wieńce zostały nagrodzone, a najładniejszy z Linowa reprezentował już gminę Zawichost na Dożynkach Powiatowych w Łoniowie.

W tej części uroczystości wręczono również nagrody w konkursie Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku w 2012 roku, w którym I miejsce zajęli Małgorzata i Zbigniew Mianowany, II miejsce Katarzyna i Jerzy Sobieszkoda, a III Halina Wilczak .

Po rozdaniu nagród i okolicznościowych wystąpieniach przybyłych gości, rozpoczęła się część rozrywkowa tegorocznego Święta Plonów. Składały się na nią: konkursy, występy zespołów Linowianki, Zawichost
i Dębianie z Nowej Dęby, występy młodych wokalistów i zespoły z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury
w Zawichoście, bardzo dynamiczny pokaz ułański przygotowany przez właścicieli gospodarstwa agroturystycznego Ranczo u Kowala, niezwykłe prezentacje balonowe w wykonaniu Klubu Balonowego ze Stalowej Woli, Rozrywkowy blok programowy zakończyły występy doskonale bawiącego publiczność Zespołu OK i zabawa taneczna z zespołem Brothers Band.

Władze samorządowe Gminy Zawichost serdecznie dziękują za pomoc w organizacji tegorocznego
Święta Plonów:

gospodarzom dożynekJolancie Rzepce i Grzegorzowi Dąbkowi za godne reprezentowanie zawichojskich rolników, delegacjom wieńcowym z – Dziurowa, Linowa, Podszyna, Wyspy i Zawichostu za przygotowanie wieńców i prezentacji, duchowieństwu za udział w tegorocznych uroczystościach, policji
za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, sołtysom za organizację dostaw płodów rolnych do dekoracji sceny
i ołtarza oraz tym wszystkim rolnikom którzy je podarowali i dostarczyli na miejsce imprezy, strażakom
z jednostek OSP w Dziurowie i Zawichoście
za zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, pomoc
w wyposażeniu placu, zabezpieczenie pokazów i kierowanie ruchem samochodów, Andrzejowi Hołodemu za profesjonalną opiekę lekarską, Janowi Mędrykowskiemu za pomoc w przygotowaniu sceny do odprawienia nabożeństwa, Sławomirowi Jagodzińskiemu za oprawę muzyczną uroczystości dożynkowych, Prezesowi
KS Powiśle Adamowi Jakubczykowi
za przygotowanie stadionu do obchodów tegorocznego święta plonów, Świetlicom Środowiskowym z Podszyna i Chrapanowa oraz Środowiskowemu Domowi Samopomocy z Zawichostu za wystawienie atrakcyjnych stoisk prezentacyjnych, Warsztatom Terapii Zajęciowej z Piotrowic za wykonanie pięknych koszy piknikowych i wystawienie swojego stoiska,
Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury za profesjonalizm i ogromny wysiłek organizacyjny, Zakładowi Gospodarki Komunalnej za wszechstronną pomoc przy zabezpieczeniu logistycznym imprezy, a w szczególności
za utrzymanie ładu i porządku.

         Szczególne podziękowania władze samorządowe Gminy Zawichost kierują do tych, bez których pomocy finansowej nie byłoby możliwe zorganizowanie tegorocznych dożynek, a więc sponsorów i darczyńców którymi
w tym roku byli:

Zakłady Przetwórcze Surowców Chemicznych i Mineralnych Piotrowice,

Elżbieta i Andrzej Bednarscy,

Małgorzata i Wojciech Fularscy,

Edward i Łukasz Kędziora – Kancelaria Finansowo – Ubezpieczeniowa,

Renata i Robert Gradzińscy,

Grzegorz i Renata Siwek,

Firma PHU Grand – Kazimierz Miśkiewicz.

tekst: zapożyczony z oficjalnego serwisu internetowego Miasta i Gminy Zawichost,
autorstwa Grzegorza Połecia – sekretarza Urzędu Miasta i Gminy Zawichost

 foto: Robert Gradziński, Bożena Nierubiec, Małgorzata Czajkowska – Stępień, Bożena Czerkies

Podziękowania wszystkim wymienionym w artykule – zaangażowanym w organizację Święta Plonów – Zawichost 2012 oraz sponsorom składają dyrektor i pracownicy
Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x