III Zawichojska Noc Muzeów już za nami

III Zawichojska Noc Muzeów odbyła się 13 maja 2023 r. Inicjatywa została zorganizowana już po raz trzeci w Mieście i Gminie Zawichost. Wydarzenie to, cieszy się coraz to większa popularnością nie tylko wśród mieszkańców gminy, ale i również przybyłych turystów, chociażby z nieodległego Sandomierza.

Noc Muzeów w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście opiewała w kilka ciekawych wydarzeń, które przyciągnęły liczne grono osób. Pierwszym z nich był kolaż KREATYWNYCH – o(GRÓD) pn. „Szymborskiej…w 100. rocznicę urodzin”. Kolejnym wydarzeniem było uroczyste otwarcie wystawy rzeźby i malarstwa pt. „Między płaszczyzną a przestrzenią” – twórczość i pasje Leszka Kwiatkowskiego. Ponadto wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić „Wiosnę w Lamusie” – ekspozycję etnograficzną Zawichojskiego Lamusa Kultury Dawnej – Żywego Muzeum Regionalnego Powiśla Zawichojskiego.

Kilka słów o artyście Leszku Kwiatkowskim – choć mieszka w Tarnobrzegu, jest związany z Zawichostem poprzez pochodzenie i miejsce pracy, gdyż od 1984 roku przez wiele lat był pracownikiem Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, jako nauczyciel i wychowawca. Kontynuuje rodzinne tradycje artystyczne.

Dziadek Walery był znanym kowalem – artystą, ojciec Mieczysław spełniał się w muzyce, zaś on, Leszek tworzy rzeźby i maluje obrazy olejne i akwarele. Twórczość fascynowała go od wczesnego dzieciństwa. Jako mały chłopiec często bywał w kuźni dziadka, mieszczącej się przy ulicy Leonarda, gdzie podglądał jego warsztat twórczy. Wtedy podjął pierwsze samodzielne próby artystyczne. Zaczął rzeźbić w drewnie, ale też sprawdzał swoje umiejętności w innych materiałach, np. w kamieniu czy węglu. Wcześnie zaczął też malować.

Spełnienia szukał w różnych technikach plastycznych, tworząc drzeworyty, linoryty oraz akwarele, czy obrazy olejne. Tematyka tych prac była różnorodna: martwa natura, motywy sakralne oraz pejzaże bliższych i dalszych okolic. Od roku 2001 swoją twórczość prezentuje na wystawach, a także wysyła na konkursy, na których otrzymuje nagrody i wyróżnienia. Pierwsza wystawa miała miejsce w MGOK w Zawichoście, następne w wielu miastach południowo-wschodniej Polski, np. w Tarnobrzegu czy Rzeszowie. Co jakiś czas powraca do
Zawichostu, by prezentować nam swoje nowe osiągnięcia.

Obecna wystawa jest bodaj piątą w naszym mieście. Tym razem poza rzeźbami i wedutami, możemy zobaczyć studyjne akty. To znaczy, że artysta ciągle się rozwija i poszukuje nowych tematów. Na co dzień uważni przechodnie mogą podziwiać rzeźbę w jednym z ogrodów posesji przy ulicy Żeromskiego lub rodzinny grobowiec na starym cmentarzu przy ulicy Leonarda, dłuta Leszka Kwiatkowskiego.

Ponadto w ramach III Zawichojskiej Nocy Muzeów przygotowano m.in.:

– wernisaż wystawy malarskiej Grupy Artystycznej 1/14, pt. „WYJŚCIE”,

– gry i zabawy dla dzieci i młodzieży z udziałem rycerza ziemi zawichojskiej pt. „Zawichojskie skarby i artefakty”

– instalacje artystyczne rozmieszczone w kilku miejscach Miasta i Gminy Zawichost, w tym m.in.: studnie na Rynku Małym oraz Rynku Dużym, teren przed Biblioteką Miasta i Gminy Zawichost – zaprezentowano wystawę pn. „Cichy zakątek z literaturą”, wodowskaz w obrębie, którego odbyła się iluminacja świetlna pn. „Mary, rusałki, wodniki i inne gusła wiślane zawichojskiego wodowskazu” – zorganizowana przez Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Zawichostu, wąwóz przy ul. Głębokiej oraz „Nocne widziadła” w Parku Etnograficznym „Pod Kogutem” w Dąbiu,

Wszyscy zainteresowani mogli również odwiedzić zawichojskie kościoły: pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pw. św. Jana Chrzciciela oraz pw. Świętej Trójcy.

W ramach wydarzenia odbyło się również losowanie 3 osób, które otrzymają nagrody niespodzianki. Do wylosowanych osób należą: Patrycja, Zaira oraz Emilka.

Osoby, aby mogły wziąć udział w losowaniu, musiały zebrać wszystkie pieczątki, które znajdowały się w różnych punktach Miasto i Gmina Zawichost podczas III Zawichojskiej Nocy Muzeów.

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 4 LUTEGO 1994 R. O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE.