Jeszcze Polska nie zginęła….

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały w naszej gminie wyjątkowy, społeczny wymiar. Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez księdza proboszcza Piotra Szpyta. Oprócz mieszkańców, w nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele samorządu terytorialnego, uczniowie zawichojskich szkół oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka, a także przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy na Msze Świętą przybyli ze sztandarami.

Po liturgii, która odbyła się w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela wszyscy udali się na plac kościoła parafialnego. Tam, pod pamiątkowymi tablicami okolicznościowymi Burmistrz Miasta i Gminy Zawichost Andrzej Wzorek, Przewodniczący Rady Miejskiej Zawichost Radosław Krakowiak oraz Sekretarz Gminy Zawichost Józef Paćkowski złożyli kwiaty
w hołdzie wszystkim poległym patriotom.

Kolejną częścią gminnych obchodów Dnia Niepodległości był program artystyczny, który publiczność mogła oglądać w sali widowiskowej MGOK. Tegoroczna uroczystość składała się z dwóch bloków, pierwszy z nich przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkoły i Przedszkola w Zawichoście. Dzięki montażowi artystycznemu pt. „Dwa głosy o 11 listopada” młodzież zabrała widownię w historyczną podróż ukazującą trudy walki o wolność ojczyzny.

Przewodnikiem po meandrach zawiłej i bolesnej historii Polski, a także prowadzącą V koncert pieśni patriotycznych była Zaira Otgianu – uczestniczka zajęć teatralnych prowadzonych przez instruktora Małgorzatę Fronczek.

Jak co roku, ten wyjątkowy dzień był okraszony występami zespołów śpiewaczych działających w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście. Zespół „Zawichost’, „Linowianki”, „Zielona Dolina” oraz „Mała Zielona Dolina” zaśpiewały m.in. utwory: „Piosenko ma”, „Jedzie, jedzie na kasztance…’’, „Kiedy ułani jadą przez miasteczko..”; „Jak szło wojsko przez ulice…”, „Natalia”, „Hej tam pod Warszawą” oraz „Kołysanka o zakopanej broni…”. Artystów do występu przygotowali instruktorzy: Maria Skorupa
i Sławomir Jagodziński.

Na obchodach nie zabrakło również występów solowych. Dziewczęta z sekcji folklorystycznych czarowały swoimi głosami w utworach „Maszerują strzelcy”- Kasia Pawłowska oraz „Róża i bez” (z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową” –Dominika Stempień).

Na naszej scenie zaprezentowała się również sekcja wokalna MGOK prowadzona przez instruktora Sylwię Szymańską-Broś, której podopieczne zaprezentowały porywające interpretacje patriotycznych pieśni i piosenek:
• Martyna Bartos – „Białe róże”, „Tchnienie wolności”
• Oliwia Winiarczyk -„Biały krzyż”
• Katarzyna Pawłowska, Natalia Mazur -„Dziewczyna z granatem”
• Zaira Otgianu –„ Dziś idę walczyć mamo” i „Miasto 44”

Po tym wyjątkowym artystycznym widowisku głos zabrał Burmistrz Andrzej Wzorek oraz dyrektor MGOK – Patrycja Sus-Lutyńska, którzy podziękowali zespołom śpiewaczym, wokalistom i recytatorom, a także wszystkim mieszkańcom gminy za wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tekst – Karolina Tomaszewska
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście
Foto – P. Sus – Lutyńska, Marcel Rosiński

 

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x