Od 20 do 23 września 2016 roku w pomieszczeniach Zawichojskiego Lamusa Kultury Dawnej odbyły się spotkania etnograficzne poświęcone tradycjom i historii regionu. Codziennie kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście wraz z opiekunem zwiedzała pomieszczenia muzealne, oglądała prezentację multimedialną „Zawichost dawniej i dziś” przygotowaną przez lokalnego pasjonata fotografii – Krzysztofa Siusia oraz film „Wiślane tradycje Zawichostu i okolic”, który wyreżyserował dla nas Józef Myjak, a zrealizował Waldemar Dziuba. Młodzież pracowała również w technikach plastyki obrzędowej. Warsztaty zabawek ze słomy poprowadził twórca ludowy – Tadeusz Kuś, „czarowania” bibułowych kwiatów – Barbara Simm. Na koniec uczestników rozruszały wprawki ludowych przyśpiewek, które zaproponowała Maria Skorupa. Zmysł wzroku pobudzać miały kolorowe prace rękodzielnicze i eksponaty, które można było nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć, sprawdzić jak działają, zobaczyć z czego zostały wykonane. Na słuch podziałały ludowe melodie regionalne, a co ze zmysłem smaku? Każdy uczestnik mógł poczęstować się zawichojskim „szczodrokiem” – produktem regionalnym, który od lat wypieka miejscowa piekarnia „MASPEK”.
Serdecznie dziękujemy dyrektor ZSO w Zawichoście – Annie Żak oraz nauczycielkom: Joannie Chmielewskiej, Elżbiecie Jabłońskiej, Renacie Rybus, Ewie Bochniak – za wsparcie organizacyjne podczas realizacji warsztatów – spotkań etnograficznych.
tekst: P. Sus – Lutyńska
foto: P. Sus – Lutyńska i P. Lis
ORGANIZATORZY
Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.