„Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”

XX edycja wydarzenia pt. „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne” odbyła się 2 września 2023 r. na dziedzińcu Muzeum Zamkowe w Sandomierzu / The Castle Museum in Sandomierz.

Hasłem przewodnim kulinariów była kapusta kiszona w potrawach regionalnych.

Do tegorocznych zmagań stanęły reprezentacje siedmiu gmin powiatu sandomierskiego: Sandomierz, Dwikozy, Wilczyce, Samborzec, Łoniów, Obrazów oraz oczywiście Zawichost.

Miasto i Gmina Zawichost, już po raz piąty reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Czyżowie Szlacheckim, które przygotowało kapuśniak z ziemniakami i kaszą gryczaną.

Nasze reprezentantki przygotowały słodki, regionalny stół, na którym gościły przepyszne krokieciki, kapuśniaki, paszteciki, placki oraz inne.

Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowanie wśród jury oraz degustujących. Do kulinarnej rywalizacji wytypowane zostało drożdżowe ciasto ze śliwkami, upieczone według tradycyjnego przepisu, przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

W tym roku nagroda główna w postaci srebrnej chochli powędrowała do Gminy Obrazów za pierogi z kiszoną kapustą i kaszanką. Serdecznie gratulujemy.

W tym roku w konkursie wzięło udział 7 gmin powiatu sandomierskiego:

• Gmina Dwikozy
  • Gmina Łoniów
  • Gmina Obrazów
  • Gmina Samborzec
  • Miasto Sandomierz
  • Gmina Wilczyce
  • Miasto i Gmina Zawichost

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ CZĘŚĆ FOTOGRAFII SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 4 LUTEGO 1994 R. O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE.