Podsumowanie projektu „Zawichojskie bajania”

Dnia 28 czerwca miał miejsce finał realizowanego przez ostatnie pół roku projektu z Programu „Równać Szanse 2013 – Regionalny Konkurs Grantowy” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności administrowaną przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Z tej okazji w naszym ośrodku kultury odbyła się premiera spektaklu teatralnego „Zawichojskie bajania”, w którym wzięła udział 24-osobowa grupa młodzieży z naszego regionu. Przedstawienie oparte było na wątkach legend, które uczestnicy projektu spisali w oparciu o wywiady z rdzennymi mieszkańcami naszej gminy. Scenariusz do spektaklu napisała Ewa Gumuła, która następnie wyreżyserowała całe widowisko. Piękną i niepowtarzalną scenografię stworzyli Bożena Czerkies oraz Włodzimierz Kosior, a przejmujące układy taneczne ułożyła Małgorzata Czajkowska. Spektakl przedstawiał codzienne życie dawnych mieszkańców Zawichostu, ich zmagania z nie zawsze przyjaznym losem, ciągłe dylematy, różne charaktery i zachowania ludzkie w nietypowych sytuacjach, a całość okraszona była magicznymi wątkami duchów, nimf, zapadającego się kościoła, kontaktów z zaświatami i nietypowym wątkiem miłosnym wzruszającym do łez. Publiczność dopisała, a po zakończonym przedstawieniu owacje na stojąco zdawały się nie mieć końca. Następnie znany wszystkim regionalista i etnograf Józef Myjak w odniesieniu do spektaklu opowiedział co nieco o historii Zawichostu, kładąc nacisk na dawną tradycję flisacką naszego regionu.


Następnie odbyła się promocja książki „Zawichojskie bajania. Legendy i opowieści niezwykłe” zawierającej spisanych przez młodzież 16 legend dotyczących pochodzenia nazwy i powstania naszego miasta, słynnego wodowskazu, kościoła w Trójcy, klasztoru klarysek oraz tajemniczych dziejów błogosławionej Salomei i kasztelana Michała z Czyżowa. Ponadto znajdziemy opowieści pochodzące z pozostałych wsi naszej gminy, wątki miłosne i nie do końca wyjaśnione historie, które intrygują i często pozostawiają czytelnika z pytaniem: „Czy rzeczywiście tak było?”


Na koniec przybyli goście mogli obejrzeć wystawę naszego regionalnego fotografa Krzysztofa Siusia „Zawichost dawniej i dziś”. Fotografie zachwyciły wszystkich i niejedni zdziwieni byli dawnym wyglądem naszego miasta oraz tym, jak wiele się zmieniło przez kilkadziesiąt lat. Wystawę można będzie u nas oglądać jeszcze przez jakiś czas.
Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy, a zainteresowanych książką zapraszamy do naszego ośrodka po bezpłatny egzemplarz. Pozycja figuruje także w zawichojskiej bibliotece, gdzie każdy może ją wypożyczyć. Cały spektakl nagrywany był przez Telewizję Kablową Ożarów i już niedługo w internecie pojawi się relacja z widowiska, do której obejrzenia wszystkich gorąco zachęcamy.

Regionalista Józef Myjak

Scenarzysta i reżyser Ewa Gumuła

Akustyk Sławomir Lutyński, choreograf Małgorzata Czajkowska, autor projektu i dyrektor artystyczny Patrycja Sus-Lutyńska

Fotograf Krzysztof Siuś

Burmistrz Miasta i Gminy Zawichost Tomasz Siwek


Napisali o nas:
Zawichojskie bajania – spisali legendy i przygotowali publikację, na finał był wspaniały spektakl

tekst  – Tomasz Figiel

foto: Maria Skorupa, Marian Sus

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów,
zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x