PROMOCJA WEGETARIANIZMU – POMIDOROWE SZALEŃSTWO

Dnia 5 czerwca odbyły się warsztaty kulinarne poprowadzone przez Tomasza Figla, w których udział wzięli Izabela Sadowska, Marcel Rosiński, Maciej Kula oraz Jakub Gagat. Były to już drugie z kolei zajęcia, na których odkrywaliśmy tajniki kuchni wegetariańskiej. Poprzednio przygotowaliśmy placki marchewkowe, a tym razem przyszedł czas trudniejszą do wykonania potrawę, czyli faszerowane pomidory.

Po przygotowaniu dania wyszliśmy na ulicę, aby poczęstować mieszkańców Zawichostu, co miało służyć promocji wegetarianizmu jako zdrowego sposobu odżywiania. Ludzie, próbując naszą potrawę, byli pozytywnie zaskoczeni, pytali o przepis i dziwili się, że można zrobić ciekawy i smaczny obiad bez mięsa. Całą akcję pod nazwą „Promocja wegetarianizmu” wymyśliła i poprowadziła pani Ewa Gumuła. Mamy nadzieję, że nasz poczęstunek zachęci mieszkańców do poszukiwania i wypróbowania ciekawych przepisów kuchni bezmięsnej, a my z pewnością jeszcze nieraz zorganizujemy coś podobnego.

tekst  – Marcel Rosiński

foto: Tomasz Figiel, Małgorzata Czajkowska

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów,
zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x