Smacznie i z tradycją

W niedzielę 16 września w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu odbyła się XVI edycja konkursu „ Nasze sandomierskie-kulinaria regionalne”. W tym roku przedstawiciele gminy Zawichost, a konkretnie sołectwa Czyżów Szlachecki stanęli w kulinarne szranki, w których motywem przewodnim były warzywa korzeniowe. Nasze reprezentantki przygotowały do degustacji tradycyjną potrawę „Pieprzok”, której przygotowanie dawniej towarzyszyło wypiekowi chleba. Oprócz potrawy konkursowej, zebrani goście mogli częstować się smakołykami ze stoiska przygotowanego przez delegację.

Za pomoc w przygotowaniach do udziału w konkursie oraz organizacji stoiska dziękujemy:
– Małgorzacie Mianowanej -sołtysowi Czyżowa Szlacheckiego oraz mieszkańcom wsi
-Kindze Kędziorze-Palińskiej
-Monice i Arturowi Bartos

A oto tajemna receptura:
Składniki:
• 10 średniej wielkości ziemniaków
• 4 średniej wielkości marchwie
• 2 średniej wielkości pietruszki
• 2 średniej wielkości cebule
• 20 dag. Słoniny
• 500 ml śmietany kwaśnej
• 4 płaskie łyżeczki soli
• 2 płaskie łyżeczki pieprzu
• Ciasto chlebowe- żytnie na zakwasie
Sposób przygotowania:
Ziemniaki, marchew i pietruszkę kroimy w średniej wielkości kostkę. Cebulę i słoninę kroimy w drobną kostkę. Składniki mieszamy i wysypujemy w „gliniak” lub „żelaźniak” (najlepiej by naczynie było wąskie i wysokie).
Mieszanka składników powinna wypełnić naczynie po brzegi. Całość zalewamy kwaśną śmietaną wymieszaną z solą i pieprzem. Wierzch przykrywamy warstwą ciasta chlebowego żytniego, którym zalepiamy brzegi naczynia, tak by szczelnie zamknąć znajdujące się w nim składniki. Pieczemy w piecu chlebowym od 45-60 minut, w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni ok. 90 min.

Tekst: Karolina Tomaszewska

Foto: Patrycja Sus-Lutyńska, Kinga Kędziora-Palińska

Więcej o konkursie: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/nasze-sandomierskie-kulinaria-regionalne-na-sandomierskim-zamku-srebrna-chochla-dla-dania-z-gminy-samborzec/ar/13498003

 

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x