ŚWIĘTO PLONÓW 2020

Święto plonów, zwane w różnych stronach Polski dożynkami, wieńcem, wieńcowem, wyżynkami lub okrężnem jest uroczystą kulminacją całego cyklu prac na roli i zakończeniem żniw. Jest podziękowaniem Bogu za plony z nadzieją, że powtórzą się w kolejnym roku. Tradycja ta sięga XVI w. Najważniejszym atrybutem tego święta od zawsze był wieniec dożynkowy nazywany również plonem, ponieważ uosabia wszystkie zebrane plony i urodzaj. 

Tegoroczne Święto Plonów w naszej gminie odbyło się w niedzielę 16 sierpnia i miało symboliczny, dziękczynny charakter. Uroczystości rozpoczął korowód, poprowadzony przez druhów OSP z Gminy Zawichost z Małego Rynku do kościoła pw. Św Jana Chrzciciela w Zawichoście, przy akompaniamencie muzyki ludowej. Mszę Świętą  odprawił ksiądz proboszcz parafii WNMP– Piotr Szpyt oraz proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy – ks. Antoni Cząstka . Podczas nabożeństwa zostały poświęcone wieńce dożynkowe ustawione na placu przed kościołem. W tym roku tego trudnego zadania podjęło się dziewięć grup – przedstawiciele: Chrapanowa, Czyżowa Plebańskiego, Czyżowa Szlacheckiego, Dąbia, Dziurowa, Linowa, Wygody oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP z Linowa i Zawichostu. Po zakończeniu modlitwy głos zabrała Katarzyna Kondziołka – Burmistrz Zawichostu oraz Edyta Rębiś – przewodnicząca Rady Miasta Zawichost. Panie dziękowały rolnikom za trud i pracę na roli, a także za pielęgnowanie staropolskiej tradycji i przygotowanie wieńców dożynkowych.

Następnie wszyscy przybyli goście, samorządowcy, rolnicy, członkowie zespołów wieńcowych przeszli na plac przed kościołem, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Starostowie dożynek: Paulina Borkowska i Marcin Kaca przekazali na ręce pani burmistrz Katarzyny Kondziołki bochen chleba, symbol ciężkiej pracy na roli.

Rolnikom za trudną, pełną poświęcenia pracę z życzeniami zdrowia podziękowali:

– Marek Kwitek – poseł na Sejm RP

– Marek Jońca – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego

– Marcin Piwnik – starosta Powiatu Sandomierskiego

– Tomasz Huk – przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego

– Waldemar Maruszczak – radny Rady Powiatu Sandomierskiego

– Anna Paluch – zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  w Kielcach

– Piotr Lipiński – dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu

– Jacek Toś – dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia  Rolnictwa Oddział Terenowy w Kielcach.

Corocznym elementem zawichojskiego święta plonów jest konkurs na Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy. Komisja konkursowa: dr Dominik Kacper Płaza – dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Kinga Kędziora-Palińska – etnolog i antropolog kultury oraz Agata Osika Kucharska – instruktor plastyk MGOK, podjęli się trudnego zadania, wyboru najpiękniejszego wieńca. W swojej ocenie komisja zwracała szczególną uwagę na użyte materiały, zachowanie tradycyjnej formy oraz elementy plastyki ludowej.

Zwycięzcą tegorocznego konkursu został wieniec wykonany przez sołectwo Czyżów Szlachecki.

Wieniec ten będzie reprezentował naszą gminę na dożynkach powiatowych, które odbędą się 30 sierpnia w Sandomierzu.

Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały pamiątkowe  dyplomy, nagrody pieniężne ufundowane przez Gminę Zawichost oraz okolicznościowe kosze.

Tekst: Edyta Kędziora

Foto: Agata Osika-Kucharska, Bożena Nierubiec

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 
4 LUTEGO 1994 R.
O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE
.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x