TEATRALNE ZAKOŃCZENIE SEZONU

Niedzielne popołudnie zakończyło plenerowe lokalne działania zaplanowane na letni sezon artystyczny 2022. Monodram „Czyścibut dziadek” na podstawie reportażu „Pucybut, który nie został milionerem” Waldemara Kosińskiego ze zbioru „W dół do nieba” zagrał dla nas Jerzy Kałduś. To już kolejna wizyta lubelskiego aktora na terenie miasta i gminy Zawichost. Gościł on bowiem przed laty w sali wystawowej MGOK z głośną „Konopielką”. Po przerwie wspólnie z właścicielami Parku Etnograficznego „Pod Kogutem” w Dąbiu zaproponowaliśmy widzom ten sam tytuł (2001). Tego samego lata Jerzy Kałduś zagrał dla nas spektakl „Stary” na podstawie opowiadania „W słońcu” Juliusza Kawalca. Tym razem spotkaliśmy się z zupełnie inną tematyką. W środku wsi zagościł pejzaż miejski. „Główny bohater próbuje się odnaleźć w peerelowskiej rzeczywistości, ale coraz mniej ludzi zwraca uwagę na czyste buty. Wbrew realiom pozostaje przy swojej profesji, mimo to, że z każdym dniem ma coraz mniej klientów i sił, by wynosić skrzynki ze swoimi narzędziami na ulicę. Z perspektywy chodnika dzieli i ocenia społeczeństwo po rodzaju i jakości obuwia.” Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy mogli spróbować pysznego chleba ze smalcem, który serowali gospodarze – Małgorzata i Zbigniew Fronczkowie. Organizatorami spotkania w ramach drugiego weekendu Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 byli: Park Etnograficzny „Pod Kogutem” w Dąbiu oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście.

Foto: MGOK