TRADYCJI STAŁO SIĘ ZADOŚĆ

Hej! w Noc Świętojańską, W tę Świętojańską Noc,
Hej! płyną gdzieś po rzekach wianki, Hej! spala się złość

                                                            „Sobótka ” S. Szweda

23 czerwca bieżącego roku na Rynku Małym w Zawichoście odbył się Piknik Zawichojski – Wianki 2013. Nadwiślańskie położenie naszego miasteczka pozwala nam kultywować wieloletnią tradycję obchodów Nocy Świętego Jana, związaną z letnim przesileniem słońca. Mimo, iż na przestrzeni lat charakter naszego święta wciąż się zmienia, na stałe wpisały się w nie elementy związane z dawnymi tradycjami Nocy Świętojańskiej.

Nie zabrakło bowiem u nas ogniska, wokół którego zatańczyły dziewczyny z zespołu NO STRESS przebrane, jak przystało na ww. święto za leśne boginki. Odbył się także niezwykle emocjonujący WYŚCIG WIANKÓW, który organizowany od trzech lat cieszy się coraz większą frekwencją. W tym roku zarejestrowaliśmy około 70 wianków. Były one wykonane głównie z kwiatów oraz materiałów dobrze utrzymujących się na wodzie, np. drewna, styropianu, butelek z tworzyw sztucznych i wikliny. Wszystkie wystartowały jednocześnie i popłynęły trasą wyznaczoną wcześniej na Wiśle po nagrodę główną GRAND PRIX. Zwyciężył stosunkowo mały wianek Cezarego Nowaka wykonany z wikliny i ozdobiony kwiatami. Szczęśliwy wykonawca zdobył nagrodę w wysokości 1 000 zł. Warto wspomnieć, iż w roku ubiegłym na listach konkursowych zarejestrowaliśmy około 50 pozycji, natomiast dwa lata wstecz ponad 30. Nurt Wisły w tym roku pomagał wiankom głęboko zanurzonym w wodzie, natomiast hamował wianki, które miały żagle. W ubiegłym roku było dokładnie na odwrót. Rosnąca liczba uczestników świadczy o powodzeniu tego konkursu, przyciągającego także uczestników spoza granic naszej gminy.

Nowym pomysłem, który udało nam się wcielić w życie była organizacja konkursu naNAJPIĘKNIEJSZĄ RUSAŁKĘ – MISS WIANKÓW 2013. Zdobywając sto procent głosów, bezsprzecznie jego laureatką została młodziutka Agatka Mazur, która wygrała nagrodę w wysokości 200 złotych.

Tradycyjne świętojańskie zabawy z ogniem w formie przygotowanego pokazu zapewniła nam sandomierska młodzieżowa grupa FURION, która przez trzydzieści minut trzymając w napięciu zgromadzoną publiczność, prezentowała swoje niezwykłe umiejętności związane z okiełznaniem jednego z czterech żywiołów. Dodatkowo atmosferę pokazu wzbogacała oryginalna ścieżka dźwiękowa, stanowiąca jego tło. Oryginalny taniec z ogniem doskonale harmonizował z zasnutym mrokiem, pięknym wiślanym krajobrazem. W rzece niczym w lustrze odbijały się zapalone kaganki wirujące w dłoniach młodych, ale jakże profesjonalnie traktujących swój występ artystów.

 Tak uczestnicy naszej imprezy spędzili wieczór, ale przecież Sobótki w swojej tradycji wiązały się od zawsze z dobrą zabawą i odrobiną szaleństwa, których nie zabrakło nam przez cały dzień.

    Motywem przewodnim festynu były wciąż przewijające się utwory znanego zespołu Czerwone Gitary.

Pod hasłami piosenek tej kultowej grupy odbywały się liczne konkursy prowadzone przez konferansjera Pawła Hondzela – dobrej duszy naszej imprezy.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci walczyły ze znajomością piosenki polskiej w konkursie Tak to leciało, razem z mamami wykonywały kwiatowe fryzury w konkurencji Kwiaty we włosach potargał wiatr …

oraz przebierały się za nimfy wodne same projektując bibułkowe kreacje.

Panowie wcielili się w role bosmanów i ratowali swoje łajby (którymi były plastikowe miski) przed zatonięciem, wylewając z nich wodę na czas w konkursie 10 w skali Beauforta,

a także zmagali się z szybkim piciem piwa w konkurencji Dozwolone od lat 18. Wciąż przewijający się w konkurencjach motyw przewodni imprezy zwieńczył koncert zespołu Red Guitars, który zagrał covery Czerwonych Gitar.

 Dla siłaczy, jak co roku przygotowaliśmy zawody STRONG MAN, które poprowadzili wspólnie instruktor tańca MGOK – Małgorzata Czajkowska – Stępień oraz opiekunka zawichojskiej siłowni – Ewelina KapturSpacer farmera z dwoma 60-kilowymi betonowymi walizkami okazał się hitem tegorocznych zawodów. Po nagrodę główną – puchar SUPER STRONG MANA WIANKÓW 2013 oraz 200 złotych brutto sięgnął Mateusz Starzomski.

Ci, którzy nie zdecydowali się na pojedynek STRONG MANÓW, krzepę mogli zaprezentować w konkursie pod hasłem Ciągle pada, polegającym na jak najdłuższym tańcu ze swoją partnerką trzymaną na rękach.

Prócz licznych konkursów dobrą zabawę zapewniali także występujący artyści, zarówno miejscowi działający na co dzień w naszym domu kultury: dziecięco-młodzieżowa grupa wokalna, zespoły taneczne: Charyzma i Luzik,

folklorystyczne zespoły śpiewacze: Zawichost i Linowiacy,

zespół wokalno-instrumentalny FREAK

 

oraz wokalistki Alicja Śmielak i Katarzyna Góras,

jak i Ci którzy występowali na deskach zawichojskiej sceny gościnnie: SHINE – znana gwiazda muzyki disco polo, która wraz ze swoimi tancerkami podbiła serca męskiej części publiczności

oraz d’j Rafi, wytrwale serwujący hity tegorocznego lata, podczas zabawy tanecznej trwającej, aż do godziny drugiej w nocy.

Z inicjatywy Wojewody Świętokrzyskiego Bożentyny Pałki – Koruby orazŚwiętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, w ramach programuBEZPIECZNE ŚWIĘTOKRZYSKIE, rok 2013 został ogłoszony ROKIEM PIESZEGO. Istotą tej akcji jest zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym  z udziałem pieszych, szczególnie poprzez zintensyfikowanie działań profilaktycznych i działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym, skierowanych w szczególności do ludzi starszych oraz dzieci i młodzieży. Do działań tych włączyła się także gmina Zawichost fundując opaski odblaskowe, które mają być wręczane uczestnikom ruchu drogowego za popełnienie pierwszego wykroczenia drogowego. Takie właśnie gadżety podczas naszego pikniku oficjalnie wręczył Komendantowi Komisariatu Policji w Dwikozach – Piotrowi Gniaziowi – gospodarz terenu Burmistrz  – Tomasz Siwek.

Kolejną niezwykle szlachetną inicjatywą, towarzyszącą naszej imprezie była zbiórka pieniędzy na rehabilitację ucznia klasy III Szkoły Podstawowej w Winiarach – Igora Tokarskiego. Został on potrącony przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych, gdy szedł do szkoły. Inicjatorkami tego przedsięwzięcia były nauczycielki Igora, które zebrały ponad 1000 złotych, na leczenie chłopca.

Jak co roku podczas pikniku – Zawichost odwiedzają goście – samorządowcy spoza terenu gminy. Swoją obecnością zaszczycił nas Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – Kazimierz Kotowski, który wraz z naszym Burmistrzem wręczył nagrodę GRAND PRIX tegorocznemu zwycięzcy wyścigu wianków.

Życzenia dobrej zabawy mieszkańcom, złożył również Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wojciech Borzęcki.

W imieniu własnym i Burmistrza Tomasza Siwka dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych Wianków, a w szczególności:

współorganizatorom:

Sandomierskiemu Stowarzyszeniu Rozwoju Regionalnego – LGD,

Agencji Artystycznej GRUPA-ART. z Lublina,

naszym partnerom: 

Komisariatowi Policji w Dwikozach,

Ochotniczej Straży Pożarnej,

Zakładowi Gospodarki Komunalnej,

Siłowni w Zawichoście,

Kołu Wędkarskiemu Nr 21,

Kołu Łowieckiemu Bażant,

sponsorom, za wsparcie finansowe i rzeczowe:

Elżbiecie i Andrzejowi Bednarskim – właścicielom Firmy Handlowo-Usługowej BEDOM,

Marii Siwek – właścicielce Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego MASPEK

  Józefowi Linowskiemu – prezesowi Koła Wędkarskiego Nr 21,

Firmie DORADCA – Usługi BHP z  Piotrowic,

Grzegorzowi Siwkowi – właścicielowi Firmy Hurt-Detal Handel Obwoźny,

Janowi – właścicielowi Firmy Handlowo-Usługowej OL-VIK  z Annopola,

Katarzynie i Andrzejowi Porzycom – właścicielom Sklepu Wielobranżowego,

Anieli i Andrzejowi Lisom,

a także

Andrzejowi Hołodemu – za opiekę medyczną podczas trwania imprezy,

Markowi Cieszkowskiemu oraz Markowi Stępniowi naszym elektrykom,

 Małgorzacie Durdzie za pomoc przy nagłośnieniu przystani promowej,

Józefowi Szelidze – za udostępnienie łodzi Józefina,

Krzysztofowi Strugale – za udostępnienie promu,

Ks. Markowi Rusakowi za wypożyczenie ławek,

Witoldowi Przywarze za pomoc w przygotowaniu betonowych walizek z którymi spacerowali nasi strong – farmerzy

oraz moim pracownikom za wysiłek organizacyjny, wytrwałość, entuzjazm i wiarę w to, że się uda.

  • tekst:  dyrektor MGOK w Zawichoście 

   Patrycja Sus-Lutyńska  

                                                                                               foto:  Małgorzata Czajkowska – Stępień,  Patrycja Sus – Lutyńska


   Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii
   i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.


Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x