12 sierpnia 2017 roku w Parku Etnograficznym „Pod Kogutem” w Dąbiu odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna. Uroczystość zorganizowała Fundacja „Dla Pokoleń” Oddział Świętokrzyski dla upamiętnienia 97 rocznicy Bitwy Warszawskiej, która w ojczystej historii znana jest również pod nazwą Cudu nad Wisłą 1920 roku. W Parku Etnograficznym została odprawiona msza polowa w intencji pomyślności mieszkańców Dąbia i okolicy. Mszę celebrował ks. Stanisław Gaweł, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych z Czyżowa Szlacheckiego. Na zakończenie Mszy świętej odbyło się poświęcenie 3 kapliczek ufundowanych przez Małgorzatę i Zbigniewa Fronczków, twórców Parku Etnograficznego. Kapliczki wzniesiono na pamiątkę udziału mieszkańców wsi Dąbie w powstaniach narodowych, I i II wojnie światowej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. W wojnie 1920 roku brali udział trzej mieszkańcy Dąbia, bracia Aleksander, Józef i Antoni Wójcikowie, o czym wspomniał profesor Stanisław Rogala w wygłoszonym podczas uroczystości wykładzie „O patriotyzmie i historii wsi Dąbie”. Zgromadzeni wysłuchali również okolicznościowych wierszy autorstwa Jerzego Banajskiego – poety z Linowa oraz fragmentów pamiętników Genowefy Podlaskiej – miejscowej nauczycielki i regionalistki – które odczytała Aleksandra Stępień, najmłodsza studentka z Dąbia. Imprezę uświetnił poruszający koncert pieśni patriotycznych zespołu „Zawichost” działającego przy MGOK w Zawichoście. Śpiewakom akompaniował na akordeonie Sławomir Jagodziński. Dopisała pogoda i publiczność. Przybyli przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego – Tomasz Huk, burmistrz Miasta i Gminy Zawichost – Andrzej Wzorek, sekretarz Miasta i Gminy Zawichost – Józef Paćkowski. Uczestniczyli w imprezie przyjaciele Parku Etnograficznego „Pod Kogutem”– red. Józef Myjak i Marian Sus, dyrektor Domu Kultury w Ożarowie. Licznie zgromadzili się mieszkańcy wsi Dąbie, a także z okolicznych wsi, w tym przedstawiciele Akcji Katolickiej z Czyżowa i Podszyna. Pojawiły się również osoby wywodzące się z Dąbia i okolicy, dziś mieszkańcy Warszawy, Kielc, Sosnowca, Ostrowca Świętokrzyskiego , Opatowa. Widoczne były grupy turystów: kolarzy z Ostrowca Świętokrzyskiego „Ostrowiecki Cyklista” i piechurów „Tramp” z Opatowa.
Pomysłodawców i autorów uroczystości ofiarnie wspierał w działaniach organizacyjnych (m.in. przez użyczenia sprzętu nagłaśniającego) Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście, za tę życzliwość prezes Fundacji „Dla Pokoleń” Małgorzata Fronczek składa serdeczne podziękowania Pani Dyrektor Patrycji Sus-Lutyńskiej.
Tekst: Małgorzata i Zbigniew Fronczkowie
Zdjęcia: Patrycja Sus-Lutyńska
Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.