UROCZYSTY WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA ANDRZEJA IWAŃSKIEGO

Piątkowy wieczór 17 lutego 2023 roku poświęciliśmy twórczości Andrzeja Iwańskiego – malarza wiele lat związanego z miejscowością Linów, obecnie również z miastem Zawichost.

To pierwsza indywidualna wystawa twórcy, która wywołała niemało wzruszeń. W roku 2012 brał udział w zbiorowej ekspozycji prac podsumowującej projekt Zawichojska Akademia Sztuki, który realizowała nasza placówka. Kilkanaście prac wykonanych w technice malarstwa akrylowego i olejnego zawisło na ścianach sali wystawowej tym razem. Na co dzień, wiele z nich jest już własnością przyjaciół, rodziny i znajomych Andrzeja Iwańskiego. Po raz pierwszy zestawione w grupie, okazały się zaskoczeniem nawet dla samego autora. Zobaczyliśmy efekt pracy wielu lat. Retrospektywny charakter ekspozycji pozwala odbiorcy dostrzec ścieżkę rozwoju pasji malarskiej. Zmieniają się tematy, sposób tworzenia, kolorystyka, zmienia się podejście autora do tego, czym się zajmuje. Widać, jak z upływem czasu klaruje się świadomość i dojrzałość Andrzeja Iwańskiego wobec tego, nad czym pracuje.

W organizację wydarzenia włączyła się placówka, z którą malarz związany jest niespełna 30 lat. Warsztat Terapii Zajęciowej w Piotrowicach to jego drugi dom. Tam maluje, spędza czas, ma przyjaciół i pomoc w codzienności. Wystawę otworzyła Patrycja Sus – dyrektor MGOK w Zawichoście. O twórcy mówili: Magdalena Złotucha – kierownik WTZ w Piotrowicach, Elżbieta Fleiszar – opiekun pracowni, do której uczęszcza, ale również Katarzyna Kondziołka – obecna Burmistrz Zawichostu, która sylwetkę autora zna także z pracy w piotrowickich warsztatach, którymi kierowała wiele lat.

Wśród gości pojawili się również: Ewa Kwiatkowska – prezes Stowarzyszenia „Spełnić marzenia”, Arkadiusz Tutak – kierownik ŚDS w Zawichoście, wspierająca rodzina i przyjaciele Andrzeja Iwańskiego, pracownicy i koledzy z WTZ w Piotrowicach oraz stali bywalcy artystycznych wieczorów – przedstawiciele Zawichojskiego Teatru Miejskiego, mieszkańcy.

Ekspozycja przygotowana przez Agatę Osikę – Kucharską – plastyk MGOK jest dostępna dla odwiedzających do dnia 18 marca 2023 r.

Tekst i foto: MGOK

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 
4 LUTEGO 1994 R.
O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE
.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x