UROCZYSTY WERNISAŻ WYSTAWY ZABAWEK LUDOWYCH JANA PUKA

W piątkowe popołudnie 4 listopada 2022 roku, w sali wystawowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście, otworzyliśmy wystawę Jana Puka – trześniowskiego twórcy ruchomych drewnianych zabawek, rzeźbiarza, autora wierszy, gawędziarza i kronikarza. Wydarzenie wpisało się w jubileuszowy rok działalności artystycznej zasłużonego dla kultury ludowej Jana Puka. 35 lat wieńczy nagroda im. Oskara Kolberga, którą twórca otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po szesnastoletniej przerwie, po raz kolejny powitaliśmy w Zawichoście niezwykle ciepłego, pogodnego i wiernie przywiązanego do pasji, którą przed laty wybrał – Jana Puka. Zgromadzeni wysłuchali historii autora prac, który mówił o życiu, pracy, zainteresowaniach, osiągnięciach i oczywiście tajnikach tworzenia zabawek – wywołujących zachwyt na twarzach uczestników wernisażu, ale także wspomnienia z minionego dzieciństwa.

Okolicznościowy list gratulacyjny oraz kwiaty twórcy wręczyły Katarzyna Kondziołka – Burmistrz Zawichostu oraz Patrycja Sus – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście. Wystawę otwarto w obecności Leszka Surdego – Wójta Gminy Gorzyce, który podkreślił walory edukacyjne związane z prezentowaną twórczością. Jan Puk tworzy drewniane miniatury scen pokazujących dawne zawody, mało już dziś popularne przedmioty z codziennego obejścia wsi, nieznane szczególnie młodszemu pokoleniu.

Wśród gości pojawił się również Wiesław Ordon – Burmistrz Nowej Dęby oraz Marek Grzyb – zastępca przewodniczącej Rady Miejskiej Zawichost. W ślad za działalnością artystyczną Jana Puka odwiedzili nas również przedstawiciele ożarowskiego ośrodka kultury, lokalni twórcy i wierni odbiorcy artystycznych spotkań organizowanych przez zawichojski dom kultury – mieszkańcy miasta i gminy Zawichost.

Miłym akcentem spotkania była loteria – szczęśliwcy otrzymali pamiątkowe zabawki, które uroczyście wręczał twórca. Od przyszłego wtorku rozpoczyna się cykl spotkań dla dzieci i młodzieży. Ekspozycję oglądać można do 26 listopada 2022r.

Tekst: MGOK

Foto: MGOK/M. Sus, J. Kucharski.

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 
4 LUTEGO 1994 R.
O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE
.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x