W Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście odbyła się promocja publikacji pt. „Miasto movie o tradycji- obrzędy, zwyczaje i tradycje ludowe w przestrzeni miejskiej Sandomierza, Zawichostu i Koprzywnicy”.

W wydarzeniu wzięli udział: Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu, Tomasz Siwek zastępca burmistrza, radni, ks. Proboszcz Piotr Szpyt, Anna Żak dyrektor Szkoły
i Przedszkoli w Zawichoście, Agnieszka Gubernat-Gajek zastępca dyrektora Szkoły i Przedszkoli w Zawichoście, Marzena Drobiazg dyrektor Szkoły i Przedszkola
w Czyżowie Szlacheckim, Halina Jakóbczak dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zawichost, mieszkańcy miasta i gminy Zawichost oraz zaproszeni goście.

Spotkanie otworzyła Patrycja Sus- Lutyńska  dyrektor MGOK, która przywitała wszystkich gości i opowiedziała o projekcie „Miasto movie o tradycji”. Następnie autorka projektu i publikacji etnolog i antropolog kultury, etnograf Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Kinga Kędziora – Palińska przybliżyła idee projektu oraz poszczególne elementy jego realizacji. Po projekcji filmu etnograficznego, w którym nie zabrakło kadrów z Zawichostu autorka przedstawiła wolontariuszy z naszej gminy, którzy brali udział w projekcie.  Następnie młodym  badaczom wręczono upominki ufundowane przez MGOK. Jesteśmy dumni, że spośród 55 uczniów zaangażowanych w projekt, aż 20 osób pochodziło z naszej gminy a byli to: Natalia Anders, Oskar Kozieł, Malwina Kucharska, Oliwia Kozieł, Martyna Bartos, Joanna Stępień, Patrycja Jurak, Andżelika Sobieszkoda, Igor Jaworski, Roksana Stępień, Izabela Sadowska, Agnieszka Wieczorek, Patrycja Wieczorkowska, Weronika Kalita, Magdalena Góras, Katarzyna Pawłowska, Maciej Molenda, Adrian Bryndza, Michał Sierociński i Rafał Kaluźniak.

W swoim wystąpieniu Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu podkreśliła jak ważne jest pielęgnowanie, ale również przekazywanie naszych lokalnych tradycji z pokolenia na pokolenie.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy Państwu Renacie i Grzegorzowi Siwkom – firmie „MASPEK” za przygotowanie zawichojskich szczodroków – tradycyjnego pieczywa obrzędowego, które zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

     Tekst- Edyta Kędziora
     Foto-Agata Osika-Kucharska                                 

      ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA 4 LUTEGO 1994 R.
O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE
                                                                                              

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x