Wehikuł czasu – II edycja EDD „Pod Kogutem”

W minioną sobotę, wszyscy, którzy mieli ochotę ciekawie spędzić ostatnie – słoneczne dni lata, spotkali się w Parku Etnograficznym „Pod Kogutem” w Dąbiu. Okazją do wspólnego spotkania była kolejna już edycja  Europejskich Dni Dziedzictwa  – największego w Europie projektu społeczno-edukacyjnego, a także najważniejszego święta zabytków kultury Starego Kontynentu.

W ramach wydarzenia zwiedzający mieli okazję obejrzeć wystawę „Kult, religia, obrzędy”, którą organizatorzy przedsięwzięcia zaaranżowali na tylnej ścianie starej kuźni – korespondującą tematycznie z położonymi w bliskim sąsiedztwie, wystawionymi w 97. rocznicę „Cudu nad Wisłą”, drewnianymi kapliczkami.  Szczególną uwagę przykuwała również kolekcja rzeźby ludowej z wizerunkiem „Chrystusa Frasobliwego”.

Niezwykle ciekawym, zwłaszcza dla najmłodszych uczestników punktem popołudnia okazały się sceny z życia dawnej wsi. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się, jak za pomocą dawnych narzędzi, maszyn i przedmiotów codziennego użytku młócono zboże, wyrabiano masło, oddzielano ziarna zbóż od plew, kuto żelazo.

Scenę, którą w przypadku Parku „Pod Kogutem” stanowi wiata, będąca częścią starej stodoły posadowionej w centrum placówki, zapełniały kolejne grupy: Zespół Pieśni, Tańca i Kabaretu „Zielona Dolina” działający w naszym ośrodku kultury, który tworzą charyzmatyczne  i pełne energii podszynianki – na te szczególną okazję wystrojone w piękne robocze stroje żniwne, okraszone okazjonalnymi rekwizytami nawiązującymi do prezentowanego repertuaru; Agencja Cyrkowa „Cascada” z pobliskich Piotrowic, a także kilkukrotnie bisująca folkowa kapela lubelska.

Dodatkowo, każdy z uczestników mógł skorzystać z degustacji swojskiego jadła.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Wehikuł czasu – krajobraz dawnej wsi” dofinansowanego przez Departament Promocji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki  Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach przez Fundacje „Dla Pokoleń”. Prócz licznie przybyłych mieszkańców Dąbia, pozostałych miejscowości gminy Zawichost, zaprzyjaźnionych sympatyków folkloru, zagrodę odwiedzili także przewodniczący Rady Miejskiej Zawichost – Radosław Krakowiak oraz radna – Anna Kawecka.

Nasz ośrodek kultury, prócz koncertu „Zielonej Doliny”, która zgodnie z pomysłem organizatorów, ku zaskoczeniu zgromadzonych, wjechała z impetem główną bramą na plac imprezy pięknie przystrojonym wozem drabiniastym, wsparł dąbskie obchody EDD sprzętem nagłośnieniowym oraz dokumentacja fotograficzną, która oglądana dziś, jest już tylko miłym wspomnieniem sobotniej podróży w czasie …

Tekst i foto – P. Sus-Lutyńska

 

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x