WYJĄTKOWE NIEDZIELNE TARGOWISKO – „ZAWICHOJSKIE SMAKI CZTERECH PÓR ROKU-EDYCJA III”

„Zawichojskie smaki czterech pór roku”, wydarzenie to odbyło się na naszym terenie po raz trzeci. Kolejny raz, zostało ono wpisane przez organizatorów w ramy Europejskich Dni Dziedzictwa 2023. To promocja zapomnianych lokalnych prostych potraw naszych babć, a także miejscowości, a jeśli miejscowości to i jej mieszkańców – aktywnych, chętnych, pomysłowych i zawsze gotowych do działania.

O tym jak wyglądały stoiska nie trzeba pisać. Ci, którzy 10 września, przybyli na plac targowy – doświadczyli wyjątkowych doznań nie tylko kulinarnych, ale i estetycznych. Pyszne, wyszukane w pamięci mieszkańców poszczególnych miejscowości potrawy, prezentowane były na pieczołowicie udekorowanych stołach. Inspiracją były miesiące, które wcześniej losowali przedstawiciele grup biorących udział w wydarzeniu. Serdecznie dziękujemy wyjątkowej dwunastce. Poniżej prezentujemy potrawy, które zostały wykonane przez mieszkańców Miasta i Gminy Zawichost. Dania te zostaną wykorzystane w fotografiach w kalendarzu na 2024 rok.

Styczeń – Czyżów Szlachecki – pierogi z kaszą gryczaną, gotowanym jajkiem i grzybami
Luty – Czyżów Plebański – zarzutka po Czyżowsku
Marzec – Dąbie – zupa grochowa
Kwiecień – Podszyn – babka drożdżowa wielkanocna
Maj – Dziurów – zawijańce z młodej kapusty
Czerwiec – Linów – botwinka
Lipiec – Pawłów – naleśniki z owocami
Sierpień – Zawichost, ul. Górki – placuszki z jabłkami
Wrzesień – WTZ Piotrowice – placek drożdżowy ze śliwkami babci Janinki
Październik – Wyspa – pyzy z omastą
Listopad – KGiGW Zawichost – babka ziemniaczana
Grudzień – Kolecin – kapusta z grochem i grzybami

Do końca roku kalendarzowego pracować będziemy nad Kulinarnym Kalendarzem Miasta i Gminy Zawichost III. Potrawy główne, podobnie jak w roku bieżącym – będą nam towarzyszyć w każdym miesiącu roku 2024. Ponadto w kalendarzu znajdą się fotografie miejscowości, które prezentowały swoje potrawy.

Organizatorzy:

Miasto i Gmina Zawichost
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście
Park Etnograficzny „Pod Kogutem” w Dąbiu

Foto: MGOK

ZAWARTOŚĆ STRONY ORAZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE SĄ AUTORSTWA MGOK W ZAWICHOŚCIE, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY Z DNIA  4 LUTEGO 1994 R. O PRAWACH AUTORSKICH ORAZ PRAWACH POKREWNYCH WSZELKIE PRAWA DO FOTOGRAFII I MATERIAŁÓW NA STRONIE SĄ WŁASNOŚCIĄ AUTORA. KOPIOWANIE, POWIELANIE I ROZPOWSZECHNIANIE TEKSTÓW, ZDJĘĆ, JEST ZABRONIONE I WYMAGA ZGODY NA PIŚMIE.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x