„ZAWICHOST” I „LINOWIACY” W MODLIBORZYCACH

Tradycją stał się udział obu zespołów śpiewaczych działających w naszym ośrodku kultury, w Międzypowiatowym Przeglądzie Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek w Modliborzycach. Corocznie rywalizacji konkursowej towarzyszy dobra zabawa w rodzinnym gronie, o którą pieczołowicie dbają gospodarze spotkania – dyrektor i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach. Spośród wszystkich uczestników wyłonieni zostają najlepsi. I tym razem zespoły z naszego MGOK znalazły się w gronie zwycięzców i wyróżnionych. Dokładne informacje zainteresowani odnaleźć mogą w niżej zamieszczonym tekście – autorstwa Aliny Boś – redaktor pisma regionalnego „Panorama Powiatu Janowskiego” – będącego patronem medialnym wspomnianego przedsięwzięcia.

Od  16 lat w Modliborzycach odbywa się Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek. W tym roku, odbył się 19 stycznia. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury spotkało się prawie 100 solistów i członków zespołów śpiewaczych. Widzowie usłyszeli piękne, znane i mniej znane kolędy i pastorałki. Szesnasta edycja Przeglądu zgromadziła wykonawców z województwa lubelskiego i świętokrzyskiego. Imprezę, starym zwyczajem, prowadziła „Marysia” z „Jaśkiem”, czyli Elżbieta Kamińska i Jerzy Kałduś. Tego dnia, na scenie dawnej synagogi żydowskiej wystąpiło 7 solistów i 12 zespołów śpiewaczych. I tak, w kategorii „zespół śpiewaczy” I miejsce zajął Klub Seniora „Sami Swoi” z Kocudzy, II – Męski Zespół Śpiewaczy „Majdaniacy” z Majdanu Obleszcze, a III – „Linowianki” z Linowa. Wyróżnienia otrzymały zespoły śpiewacze z Szastarki i Zawichostu oraz „Blinowianki”, „Stanianki”, „Kowalanki” oraz „Lasowiaczki”.

W kategorii „solista śpiewak” I miejsce i nagrodę im. Stanisława Fijałkowskiego, ufundowaną przez janowskie Muzeum Regionalne, przyznano Janinie Chmiel z Wólki Ratajskiej. Pierwszym miejscem uhonorowano też Elżbietę Kamińską z Wierzchowisk. Drugie miejsce zajęła Janina Oleszek z Kocudzy, a III – Mirosław Kolasa z Szastarki. Wyróżnienie otrzymała Stefania Suchora ze Stojeszyna, Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego oraz Janina Jachura z Blinowa.

Trzy nagrody specjalne im. Włodzimierza Gomółki, ufundowane przez Polskie Stronnictwo Ludowe, przyznano „Janowiankom”, Zespołowi Śpiewaczemu z Modliborzyc oraz Stowarzyszeniu KGW Kocudza II.

            Organizatorem Przeglądu, jak co roku, był Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach oraz Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim. Nagrody ufundowało janowskie Starostwo oraz Burmistrz i Przewodniczący Rady w Modliborzycach.

 

 tekst (wstęp) – Patrycja Sus – Lutyńska
tekst (artykuł) i foto – Alina Boś – redaktor 
„PANORAMY POWIATU JANOWSKIEGO”

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów,
zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x