Zawichost w kręgu tradycji – Wianki 2014

Dnia 29 czerwca bieżącego roku odbyła się impreza „Zawichost w kręgu tradycji – Wianki 2014. Plenerowa otwarta impreza rekreacyjno-kulturowa oparta na lokalnej tradycji związanej z położeniem gminy”. Noc Kupały jest jedną z najstarszych tradycji kultywowanych w naszym kraju i chyba każdemu kojarzy się z szukaniem kwiatu paproci, ogniami sobótkowymi, puszczaniem wianków i różnego rodzaju wróżbami. W Zawichoście, jako że jest on położony nad Wisłą, Noc Świętojańska obchodzona jest od niepamiętnych czasów. Jak co roku, tegoroczna impreza miała miejsce na Małym Rynku.

Wydarzenie zgromadziło pokaźną liczbę osób zarówno z naszej gminy, jak i spoza niej. Imprezę otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Siwek, który ciepło powitał mieszkańców. Swoją obecnością zaszczycili nas również Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski oraz Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Wojciech Borzęcki.

Na początku swoje umiejętności artystyczne pokazały dzieci z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Czyżowie Szlacheckim, które zaprezentowały układy taneczne oraz popisy wokalne. Następnie zaśpiewała młodzież z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście. Po nich przyszedł czas na występ folklorystycznego zespołu śpiewaczego „Zawichost” oraz prezentacje taneczne zespołu Charyzma. Później swoim śpiewem zachwyciły nas trzy młode lokalne wokalistki: Julia Kwiatkowska, Alicja Śmielak i Katarzyna Góras. Występów młodzieży dopełnił koncert zespołu rockowego ALENIEZAGRA. Potem przyszedł czas na występ szantowego zespołu Syndrom Beczki, a po nim publiczność do tańca poderwał zespół Megustar. O godzinie 22, kiedy noc już zapadła, na przylądku odbył się spektakl teatralno-taneczny „Nadwiślańskie Mary” w wykonaniu Studia Tańca i Ruchu Fram z Tarnobrzega oraz zespołu obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, a po nim miało miejsce wspólne zapalenie ogniska sobótkowego. Po wszystkich występach publiczność do samego końca bawiła się na imprezie tanecznej, którą poprowadził d’j Rafi.

Nie obyło się też bez licznych konkursów, wśród których najważniejszym i najbardziej związanym z tradycją był wyścig wianków. Uczestnicy zgłosili 50 zrobionych własnoręcznie wianków, a zwycięzcą został Krystian Nowakowski, który otrzymał nagrodę w wysokości 700zł. Taką samą kwotę otrzymała Joanna Stępień, laureatka konkursu na najszybszą ekotratwę wykonaną z materiałów ekologicznych pochodzenia naturalnego. Tradycyjnie już odbyły się zmagania strogmanów, wśród których najsilniejszy okazał się być Mateusz Starzomski. Otrzymany w nagrodę odtwarzacz DVD pięknym gestem zdecydował się przekazać Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zawichoście. Nagrody mieliśmy okazję rozdać dzięki temu, iż impreza była współfinansowana w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objętego PROW 2003-2007. Ponadto odbyły się dwa konkursy dla dzieci i młodzieży, tj. „Tratwą na drugi brzeg”, w którym wygrała drużyna w składzie: Martyna Barszcz, Magdalena Barszcz i Agata Fularska oraz konkurs plastyczny „Tajemnice Wisły” zwyciężony przez Julie Mizerę. Nie zabrakło również rywalizacji dorosłych. W konkursie „Uwolnić syrenę” zmierzyły się trzy pary małżeńskie, a zwyciężyli Iwona i Tomasz Siwkowie.

tekst –  Tomasz Figiel

                                                                     foto: Małgorzata Czajkowska, Patrycja Sus-Lutyńska, Marcel Rosiński

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej otwartej imprezy rekreacyjno-kulturowej opartej na lokalnej tradycji związanej z położeniem gminy ZAWICHOST W KRĘGU TRADYCJI – WIANKI 2014, a w szczególności:

współorganizatorom:

Gminie Zawichost

Lokalnej Grupie Działania Ziemi Sandomierskiej,

Agencji Artystycznej GRUPA-ART. z Lublina,

naszym partnerom: 

Komendzie Policji w Dwikozach,

Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawichostu i Dziurowa,

Zakładowi Gospodarki Komunalnej,

Siłowni w Zawichoście,

Kołu Wędkarskiemu Nr 21 w Zawichoście,

Kołu Łowieckiemu Bażant  z Siedziba w Dwikozach,

sponsorom, za wsparcie finansowe i rzeczowe:

Zakładom Przetwórstwa Surowców Chemicznych i Mineralnych „PIOTROWICE” Sp. z o.o.

Lokalnej Grupie Działania Ziemi Sandomierskiej

Tomaszowi Siwkowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Zawichost

Kancelarii Finansowo-Ubezpieczeniowej Łukasza i Edwarda Kędziorów

Elżbiecie i Andrzejowi Bednarskim – właścicielom Firmy Handlowo-Usługowej BEDOM,

Firmie DORADCA – Usługi BHP z  Piotrowic,

Grzegorzowi Siwkowi – właścicielowi Firmy Hurt-Detal Handel Obwoźny,

a także

Markowi Cieszkowskiemu naszemu elektrykowi,

 Małgorzacie Durdzie za pomoc przy nagłośnieniu przystani promowej,

Józefowi Szelidze – za udostępnienie łodzi Józefina,

Krzysztofowi Strugale – za udostępnienie promu,

oraz moim pracownikom i wolontariuszowi Marcelowi Rosińskiemu za wysiłek organizacyjny, wytrwałość, twórczą pracę i zaangażowanie

Patrycja Sus-Lutyńska
dyrektor MGOK w Zawichoście

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii
i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x