ZAWICHOST ZNÓW NA PODIUM

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście od ponad 15 lat zajmujemy się kultywowaniem ludowych tradycji. W tym czasie powstały dwa zespoły śpiewacze „Linowiacy” i „Zawichost”, które w tej dziedzinie mogą pochwalić się znacznym dorobkiem i osiągnięciami. Mają w swoim dorobku pieśni dawne, wydobyte z pamięci osób starszych, które niegdyś je śpiewały,
a także powszechnie znane, popularne, biesiadne.

Jest taki czas i miejsce, gdzie dorobek ten prezentują zespoły ludowe
z województwa świętokrzyskiego – są to Międzynarodowe Buskie Spotkania
z Folklorem – impreza, jak sama nazwa mówi, o bardzo szerokim zasięgu, organizowana m.in. przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. W eliminacjach wstępnych do niej udział wziąć może każdy, kto przygotuje prezentację
w określonej kategorii. Spośród niej komisja kwalifikuje do udziału w koncercie finałowym w Busku Zdroju. Natomiast spośród uczestników tego szczebla eliminacji wyłonieni zostają najlepsi w województwie i zaproszeni są oni do koncertu laureatów w Kielcach. Główną nagrodą, o którą ubiegają się zespoły jest GRAND PRIX im. Haliny Szelestowej dla najlepszego zespołu śpiewaczego lub solisty oraz nagroda im. Piotra Gana dla kapeli.

Zespoły nasze od początku swego istnienia z dużym powodzeniem biorą w tym przeglądzie. Zespół śpiewaczy LINOWIACY był trzykrotnie laureatem zdobywając GRAD PRIX a zespół „Zawichost” dwukrotnie uplasował się
na pierwszym miejscu. W tym roku również braliśmy udział i możemy śmiało powiedzieć, że „nie spuszczamy z tonu” tzn. nie schodzimy z podium.

”ZAWICHOST” z powodzeniem przeszedł eliminacje wstępne
w Ciekotach k/Kielc, wysoko został oceniony na koncercie finałowym w Busku Zdroju i na koncercie laureatów w parku zdrojowym w Kielcach 10 czerwca br. zajął III-cie miejsce .

Jest to niewątpliwie duży sukces, wysoka ocena jury świadczy o wysokim poziomie artystycznym zespołu jak
i o dobrym doborze repertuaru.
Jest to zasługa wszystkich członków zespołu jak tez i instruktora – Marii Skorupy, która wytrwale od lat wyszukuje stare, wartościowe, niepublikowane teksty, wciąż zdobywające uznanie jury festiwalu.

tekst:  M.S.

 foto: Bożena Nierubiec

     

   

  

  

Zawartość strony oraz wszystkie fotografie są autorstwa MGOK
w Zawichoście, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa
do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.

Copyright © MGOK ZAWICHOST

Nasz serwis WWW używa plików cookies tylko w celach funkcjonalnych. Zmieniając ustawienia przeglądarki możesz zablokować ich używanie oraz zapisywanie.
Zamknij
x